Ağustos 2021 Kira Artış Oranı Hesaplama Tablosu!

TÜİK TEFE TÜFE Temmuz ayı enflasyonu rakamları ilan edildi. Açıklanan enflasyon oranı rakamlarına göre kira artış oranı da belirendi. Kiralara kaç TL zam geldi?

Ağustos 2021 Kira Artış Oranı Hesaplama Tablosu!

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren resmi kira artışı zam oranı TÜİK tarafından açıklandı. Türkiye İstatist Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı ne yazık ki yine yükselişini sürdürürken son 26 ayın en yüksek rakamına ulaşılıdı

Rekor kıran enflason rakamları ile beraber kira artış oranı da yükseliş gösterdi. Bilindiği üzere kanunen yapılan değişim sonrasında resmi kira zam oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlanmıştı. Süreçte Ağustos ayı kira zam oranı da belirlenmiş oldu.

AĞUSTOS AYINDA KİRALARA KAÇ TL ZAM GELDİ, AĞUSTOS AYI KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Ağustos ayı kira artış oranı 2021 açıklandı. TÜİK tarafından açıklanan Temmuz ayı enflasyon raporu içerisinde yer alan 12 aylık TÜFE ortalaması rakamlarına göre kiralara Ağustos ayında yüzde 15,15 oranında zam geldi.

Bu rakam ev sahipleri ve işyeri sahipleri tarafından kiracılarına uygulanabilecek en yüksek zam oranı sınırı olarak kullanılacak. Yan ev sahipleri kiralara daha düşük oranda zam yapabilirken daha yüksek oranda zam yapılması ise kanunen yasak olduğu için mümkün olmayacak.

kira-artış-oranı-ağustos

KİRA ARTIŞ ORANI ZAMMI NASIL HESAPLANIR?

Kira zammı hesaplaması o ay için açıklanan TÜİK enflasyon rakamları üzerinden yapılmakta olup 12 aylık TÜFE ortalaması rakamı yasal sınır olarak kullanılmaktadır. Kira sözleşmesi tarihi sona ermesine rağmen iptal edilmezse otomatik olarak yenilenmiş kabul edilmekte olup bu yenileme esnasında ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkar. O ay için açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden zam hesaplaması yapılır. Ağustos ayı rakamlarına göre kira artış oranı hesaplaması;

Kirası 500 TL olan kiracılar için 75.75 TL

Kirası 1000 TL olan kiracılar için 151,50 TL

Kirası 1500 TL olan kiracılar için 227,25 TL

Kirası 2000 TL olan kiracılar için 303 TL olarak gerçekleşeek.

Kira artış oranı yüzde 15,15 rakamı üzerinden hesaplanacak olup yasal olarak kira artış oranı bu rakamı aşamaz. Ancak ev sahibi ile kiracı anlaşırsa bu durumda daha düşük bir oran üzerinden zam yapılmasına engel olan bir durum yoktur.