Ağustos 2021 Tuğla Fiyat Listesi Belli Oldu! İstanbul, Ankara, İzmir Tuğla Fiyatları

İnşaat yapı malzemelerinin maliyet artışları nedeniyle fiyat araştırmaları hız kazandı. Peki Ağustos 2021 tuğla çeşitleri fiyatları ne kadar oldu?

Ağustos 2021 Tuğla Fiyat Listesi Belli Oldu! İstanbul, Ankara, İzmir Tuğla Fiyatları

İnşaat yapı malzemelerinin fiyat artışları sektörde çok tartışılan konulardan birisi olmaya devam ederken fiyat araştırmalarında da büyük bir yoğunluk sürüyor. Hem inşaat şirketleri hem de bireysel olarak inşaat yapmak isteyenler maliyetleri öğrenmek istiyorlar.

İnşaat yapı malzemeleri arasında tuğla önemli bir yer tutuyor. Tuğlasız bir inşaat yapılamaması ve yüksek hacimli alımlar gerçekleştirilmesi nedeniyle tuğla fiyatlarındaki en küçük bir artıuş sektörün maliyet hesaplamalarında büyük bvir fark oluşmasına neden oluyor.

TUĞLA FİYATLARI NASIL OLUŞUYOR?

Tuğla fiyatlarının standart bir oluşma süreci olmadığı için bazı kriterlerle fiyatlama yapılıyor. Öncelikler bu fiyatlar ilden ile değişiyor. Tuğla üretimi yapılan illerde fiyatlar daha uygun olurken nakliye masraflarının eklenmesi nedeniyle tuğla üretimi yapılmayan illerde fiyatlar daha yüksek olabiliyor.

Tuğla üretimi yapan fabrikaların maliyet kalemlerinde değişimler oldukça tuğla fiyatlarında da değişimler olabiliyor. Tüm bu nedenlerle meydana gelen piyasa fiyatlaması ile inşaat sektörünün ana maliyet kalemlerinden birisinin nihai piyasa fiyatları meydana geliyor.

TUĞLA ÇEŞİTLERİ NEDEN ÇOK FAZLA?

Tuğla çeşitlerinin neden fazla olduğu merak edilen konulşardan birisi oluyor. Bu çeşitlerin fazla olmasının nedeni tamamen taleple ve kullanım amacıyla alakalı olduğu belirtiliyor. Kimisi kalın tuğla kullanmayı tercih ederken kimisi de ince tuğla tercih ediyor. Çatılarda kullanılan tuğlaların nitelikleri ve dayanıklılıkları çok farklı olabiliyor.

EN UYGUN FİYATLA TUĞLA NASIL ALINIR?

Tuğla satın alırken uygun fiyat beklentisinde olanlar bunu nasıl elde edebileceklerini merak ediyorlar. Öncelikle fiyatlar ilden ile hatta ilçeden ilçeye bile değişebiliyor. Bir de tıuğla satın aldıktan sonra nakliye masrafları eklenince fiyatlar artabiliyor. Bunun için pazarlık ile uygun fiyat elde edilebiliyor. Özellikle nakliyeyi satıcıya yükleyenler uygun maliyetlerle tuğla alabiliyorlar.

AĞUSTOS 2021 TUĞLA FİYAT LİSTESİ

8,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 0,85 TL
10'luk Yatay Delikli Tuğla: 0,90 TL
13,5'luk yatay Delikli Tuğla: 1 TL
18,5'luk Yatay Delikli Tuğla: 1,70 TL
19'luk Düşey Delikli Tuğla: 1,70 TL
20'lik Asmolen Tuğla: 2,80 TL
22,5'luk Asmolen Tuğla: 3,1 TL
25'lik Asmolen Tuğla: 3,30 TL
30'luk Asmolen Tuğla: 3,55 TL
19'luk Baca Tuğlası: 2,45 TL
25'lik Baca Tuğlası: 2,85 TL
30'luk Baca Tuğlası: 3,35 TL
35'lik Baca Tuğlası: 3,95 TL
14,5'luk İzo Tuğla: 2,90 TL
19,5'luk İzo Tuğla: 3,60 TL