Ağustos Ayının İlk Zammı Akaryakıttan Geldi! EPGİS Motorinin Litre Fiyatının Arttığını Açıkladı!

Türkiye'de Ağustos ayının ilk zammı akaryakıt oldu. Bugün yapılan resmi açıklamaya göre motorinin litre fiyatına pompaya yansıyacak şekilde zam yapıldı. 

Finans 02.08.2021 - 18:13 02.08.2021 - 18:25 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de Ağustos ayının ilk iş günü zamsız geçmedi. Yapılan son dakika açıklamasına göre motorinin lütre fiyatına pompaya yansıyacak bir şekilde zam yapıldı. Zammın hem petrol fiyatlarının hem de dolar kurunun düştüğü bir günde gelmesi ise dikkatlerden kaçmadı. 

DÜNYADA PETROL FİYATLARI DÜŞÜYOR!

Küresel petrol piyasasında bugün fiyat düşüşleri meydana geldi. Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 2,76 oranında gerileyerek 73,33 dolara düştü. Buna bağlı olarak diğer petrol ürünlerinde de gerilemeler meydana geldi.

Petrol fiyatlarında düşüş sektör uzmanlarına göre delta varyantının dünyada bir risk olmaya başlaması ve petrol tüketiminin yeni kapanma ihtimalleri ile azalacak olması gibi etkenlere bağlandı. Fiyatlarda bu nedenle gerilemeler meydana geldi.

DOLAR KURU GERİLEDİ

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin maliyet hesaplamalarında dikkate alınan bir diğer verinin de dolar kuru olduğu biliniyor. Dolar kurunun fiyatlamasında da bugün gerileme meydana geldi Dolar kuru yüzde 1,11 oranında düşerek 8,35 TL oldu. 

EPGİS ZAM AÇIKLAMASI

Hem petropl fiyatlarında hem de dolar kurunda gerçekleşen fiyat gerilemelerine rağmen Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yeni bir zam açıklaması yapıldı. Buna göre motorinin litre fiyatına 5 kuruşluk zam uygulanacak. Zammın ise bu gece yarısından itibaren geçerli olacağı açıklandı. 

epgis motorin zammı

EPGİS tarfaından açıklanan motorin zammında bir ayrıntı dikkatlerden kaçmadı. Daha önce Eşel Mobil Sistemi gereği zamlar ve indirimler devletin ÖTV payından karşılanıyordu. Akaryakıt ürünlerinde pompa fiyatlarına yansıyacak bir değişiklik yapılacağı zaman da devletin ÖTV payında artırım yoluna gidiliyordu.

Son zam açıklaması ile herhangi bir ÖTV payı artırılması yapılmadı. Direkt olarak motorinin pompa fiyatı zamlandı. Uzun bir süredir bu ilk defa yapılan bir uygulama olarak kayıtlara geçerken devletin akaryakıtta Eşel Mobil Sistemi'nden vazgeçip vazgeçmediği tartışılmaya başlandı.

VATANDAŞ ZAM POLİTİKASINI ELEŞTİRDİ

Öte yandan EPGİS'in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı zam açıklaması özel bhir tepkiye neden oldu. Akdeniz Bölgesi'nde bazı merkezlerde devam eden yangınlara vatandaşların kendi araçları ve kendi imkanları ile müdahale ettikleri bir dönemde motorin fiyatına zam uygulanması eleştiri konusu oldu. Vatandaşlar EPGİS'in zam için yangın sonrasını beklemeleri gerektiğini dile getirdiler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@