Aidat Borcunu Ödemeyen Kiracılar İçin Ev Sahipleri Ne Yapabilir?

Kiracıların aidat borçlarını ödememeleri durumu ile sıklıkla karşılaşılabiliyor. Peki bir kiracı aidat borcunu ödemiyorsa ev sahipleri ne yapabilir?

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 20:34 26.01.2022 - 20:34 Engin Uzunoğlu

Apartman veya site aidatları ev sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getirebiliyor. Ortak kullanım alanlarının çeşitli masraflarından dolayı apartmanlarda veya sitelerde aylık periyotlarda kat maliklerinden aidat adı altında belirli miktarlarda ödemeler alınmaktadır. Bu ödemelerin kat maliklerince yapılması zorunludur. Herhangi bir gerekçe ileri sürülerek bir kat malikinin aidat ödemesi yapmamasının imkanı yoktur. 

Kiralık bir evin aidat ödemelerinde kimin sorumlu olduğu tartışılmaktadır. Aidat adı altında alınan bu ödemeler kullanımın devam ettirilebilmesi için değerlendirilmektedir. Dolayısıylas evden kim yararlanıyorsa ödemek de ona düşer. Zira bir evi kiralayan kiracı imzaladığı kira sözleşmesi ile aidat ödemelerini yapacağına dair taahhüt vermektedir. Dolayısıyla kiracıların aidat ödemesi yapma yükümlülükleri bulunmaktadır.

EV SAHİBİ KİRACININ AİDAT BORCU YÜZÜNDEN EVİNDEN OLABİLİR

Kiracıların aidat ödemesi yapmamaları durumunda ise ev sahipleri zor durumda kalmaktadırlar. Hukuken apartman veya site içerisinde aidat borcunun muhatabı kiracılar değil ev sahipleridir. Kiracı aidat borcunu ödemezse bu ödemeler ev sahiplerinden talep edilebilir. Hatta ev sahipleri bu borç yüzünden icra yoluyla evlerinin satışına dahi tanıklık edebilirler. Bundan dolayı da aidat borcu ödemelerinin kiracı tarafından yapılıp yapılmadığı takip edilmelidir.

AİDAT BORCU ÖDENMEZSE EV SAHİPLERİ NE YAPMALI

Kiracı eğer aidat borcunu ödemezse ev sahipleri ne yapabilir. Öncelikle kiracının aidat borcunu aksatması durumunda ev sahipleri noter kanalıyla bu borcun ödenmesi için kiracıya ihtar çekebilirler. Bu şekilde kiracı yine ödemezse aidat borcunun ödenmesi için ikinci bir ihtar çekilir. Bu ikinci ihtar mahkeme kanalı için gereklidir. Ayrıca ikinci ihtarda kiracılar devletin yasal memurları ile karşı karşıya kalırlar. 

Aidat borcunu ödemeyen kiracılar için mahkeme süreci başlarsa oldukça yüksek yaptırımlarla karşılaşılabilir. Öncelikle mahkeme masrafları, aidat borcu, yasal faiz gibi ödemelerle kiracılar yüksek ödemelere mahkum edilebilirler. Aidat borcunu ödememek için ısrar eden kiracılar hapis cezası ile bile karşılaşabilirler.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@