Aidat Ödemeyen Kiracılar Evden Çıkarılabilirler Mi?

Apartman veya site aidatı ödemeyen kiracıların ev sahipleri tarafından evden çıkarılıp çıkarılamayacakları merak ediliyor. Kiracı aidat ödemezse ne olur?

Emlak Haberleri 28.07.2021 - 04:00 28.07.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Ev sahibi ile kiracı arasındaki ilişkiler bazen aidat meselesi yüzünden bozulabilmektedir. Kullanıma dair aidatların ödenmesinden kiracılar sorumludurlar. Örnek verilecek olursa asansörlerin kullanımından kaynaklanan asansör paralarını ödemek iek kiracılar yükümlüdürler. Ancak asansör değişecekse bunu ödemek kat maliki sıfatıyla ev sahiplerine düşer.

AİDAT ÖDEMEYEN KİRACILAR!

Ev sahipleri kiracıların aidat ödemelerinden dolaylı olarak sorumludurlar. Apartman veya site yönetimleri aidat ödemesinin gerçekleşmemesi durumunda ev sahipleri ile muhatap olurlar. Ev sahipleri ise bu durumda kiracıları ile iletişime geçerler. 

Aidat borcunu ödemeyen kiracıların bu borçları ev sahipleri tarafından ödenebilmektedir. Ancak bu konuda ev sahiplerine de büyük bir imkan doğar. Apartman ve site yönetimlerine olan bu borçları ödeyen ev sahipleri tüm kozları elinde toplamaktadır. 

EV SAHİPLERİ İCRA YOLUYLA AİDAT BORÇLARINI KİRACILARDAN TAHSİL EDERLER

Kiracısının ödemesi gereken aidat borcunu cebinden ödeyen ev sahipleri kiracılara karşı büyük bir üstünlüğün sahibi olurlar. Böyle bir durumda ev sahipleri kiracıları hakkında icra işlemi başlatabilirler. Bu yolla kiracıların olan aidat borçları yasal faizi ile tahsil edilir. Ayrıca kiracılar ek olarak da icra masraflarını karşılamak zorunda kalırlar. 

kiracı apartman aidatı

EV SAHİPLERİ İÇİN İCRA TAKİBİ YAPILABİLİR 

Bazı durumlarda ise kiracıların aidat borcu ödememesi ile alakalı olarak apartman ve site yönetimleri tarafından icra işlemi başlatılabilir. Ancak bu icra işleminin hedefinde kiracılar olmamaktadır. Kat maliki olmasından dolayı yönetimler icra takibini ev sahiplerine yaparlar. 

KİRACILAR EVDEN ÇIKARILABİLİR

Apartman aidatı borcunu ödemeyen kiracılar büyük bir tehlike altına girmektedirler. Aidat ödemesi yapmadığı belgelenen kiracılar için ev sahipleri haklı fesih işlemi uygulayabilirler. Böylelikle taraflar arasında yapılan kira sözleşmelerinin geçerlilikleri de ortadan kalkmış olur. Bu durumda ev sahipleri kiracılarını herhangi bir yerden onay almaksızın evden çıkarabilirler. 

EV SAHİPLERİNE KİRACILARI TAHLİYE FIRSATI!

Kiracılar kira süresi boyunca kiralanan mülkün yan giderlerine ortak olmak zorundadır. Bu durum kanun hükümlerinde net bir şekilde ifade edilmektedir. Aidat borcu ödemesi yapmayan kiracıların evden çıkarılmaları oldukça kolay olmaktadır. Bu şekilde işlem yapılması durumunda kiracılar kira sözleşmesinden kaynaklanan tüm avantajlarını da kaybederler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@