Aidat Ödeyemeyen Kiracının Borcunu Kim Öder?

Aidat borçları ev sahipleri ile kiracılar arasında sıklıkla tartışma yaratırken apartman ve site yöneticileri ile de tartışmalara neden oluyor. Peki, ödenmeyen aidattan kim sorumlu?

Aidat Ödeyemeyen Kiracının Borcunu Kim Öder?

Apartmanlarda ve sitelerde ortak alanların bakımı ile tadilatı gibi giderlerin yanı sıra elektrik ve su giderlerinin ödemelerinin yapılmasını sağlamak adına aidat adı verilen düzenli para ödemesi yapılmaktadır. Kat malikleri tarafından ödenilen aidatlarda hem ödeme rakamları hem de ödemenin yapılmaması gibi durumlarda ev sahipleri ile kiracılar arasında anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir.

Özellikle de kiracıların aidat borçları ev sahipleri ile kiracıların yanı sıra ev sahipleri ile site ve apartman yönetimlerini de karşı karşıya getirmektedir. Birikmiş aidat borcu olan kiracılar için ev sahipleri bu paranın kendilerinden talep edilemeyeceğini savunurken itiraz ederken konu hakkında uzmanından kanuni prosedür hakkında açıklama geldi.

ÖDENMEYEN AİDATTAN KİM SORUMLU?

Aidat borcu olan kişiler hakkında apartman ve site yönetimleri tarafından icra takibi yapılabilmekte olup 634 sayılı kanun kapsamında aidat borcunu ödeme sorumluluğu kiracıya değil doğrudan kat maliki olan ev sahibine aittir. İmzalanan kira sözleşmesi ev sahibi ile kiracı arasında imzalanmakta olup bu sözleşmenin apartman yönetimini bağlayan bir hükmü bulunmamaktadır.

Site yönetimi bu nedenle aidatı kiracıdan almak için bir başvuruda bulunmayacağı gibi ödeme yapılmaması durumunda da alacağın tahsili için site yönetimi kiracıya değil doğrudan ev sahibine başvuruda bulunma hakkına sahiptir. İmzalanan kira sözleşmesinde kira aidatının kiracı tarafından ödeneceği yönünde bağlayıcı bir madde bulunmuyorsa aidatın düzenli ödenip ödenmediğini takip etme sorumluluğu da ev sahibinindir.

SONRAKİ HABER