Aidatlar Kiralarla Yarışıyor! 2022 Aidat Zammı Cepleri Yaktı, Hem Kiracılar, Hem Ev Sahipleri İsyan Etti

2022 aidat zam oranı için açıklanan rakamlar vatandaşları isyan ettirdi. Özellikle de büyük siteler ve markalı konut projelerinde ev alanlar adeta dert sahibi oldu. Site aidatlarına kaç TL zam geldi?

Emlak Haberleri 11.01.2022 - 14:20 11.01.2022 - 14:24 Gülcan Özer

Satılık konut fiyatları ve ev kiralarında yaşanan artış nedeni ile büyük sıkıntılar yaşayan vatandaş 2022 senesinin gelmesi ile beraber birde yapılan aidat zamları nedeni ile mağduriyet yaşadı. Apartman aidat zammı 2022 için site ve apartman yönetimleri rakamları açıklamaya başlarken özellikle de büyük sitelerde ve markalı konut projelerinde talep edilen aidatlar kiralar ile yarışır hale geldi. 

Site aidat zam oranı için bazı sitelerde yüzde 50'den fazla zammın talep edilmesi vatandaşı çileden çıkarırken site yönetimleri temizlik malzemeleri, elektrik ve su fiyatlarına yapılan zamları gerekçe gösterdi. Asgari ücrete gelen zammın da site aidatlarına zam olarak yansıtıldığı belirtiliyor. Kapıcı maaşı, güvenlik görevlisi maaşı, temizlik ve bahçe bakım personeli çalıştıran sitelerde aidat zamları bu nedenle daha yüksek tutulduğu belirtiliyor. 

SİTE AİDAT ARTIŞ ORANI 2022! APARTMAN AİDAT ZAMMI NE KADAR?

Sitelerde aidat zammı için uygulanan yasal bir sınır bulunmamakla beraber kira artış oranı gibi yıllık ya da aylık resmi zam oranı açıklanmamaktadır. Ancak apartman yöneticisi ya da site yönetiminin kendi belirlediği bir zam oranını uygulama hakkı da bulunmamaktadır. Toplanacak olan aidat rakamı yönetim toplantısı ile belirlenir. 

Yönetim bu toplantıda giderleri ortaya koyar ve bu giderleri karşılamak için talep ettiği aidat ücretini kat maliklerine açıklar. Toplantıda yapılacak olan oylama ile çoğunluğun bu kararı onaması gerekir. Çoğunluğun kabul etmesi durumunda aidat belirlenmiş olur. İtirazların olması durumunda ise yeni bir rakam üzerinde uzlaşma aranır. Ancak çoğunluk kararı alınması durumunda tüm kat maliklerinin açıklanan rakama uyması gerekir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@