AİHM'den Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Kemal Kılıçdaroğlu Arasındaki Tazminat Davası İçin Karar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edildiği dava hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından karar verildi.

AİHM'den Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Kemal Kılıçdaroğlu Arasındaki Tazminat Davası İçin Karar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türk siyasetini oldukça yakından ilgilendiren bir dava hakkında karara vardı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 31 Ocak 3012 ve 7 Şubat 2012 tarihlerinde partisinin TBMM grup toplantılarında o dönem Başbakan olan ve bugün Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Bu mahkumiyet kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşındı. AİHM, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında verilen tazminat kararının yanlış olduğunu ve Kılıçdaroğlu'nun ifadelerinin ifade özgürlüğü altında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

AİHM'DEN HAK İHLALİ KARARI

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Büyük Daire de AİHM'de Kemal Kılıçdaroğlu hakkında verilen “hak ihlali” kararının doğru olduğunu onayladı. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bu konuda AİHM'e yaptığı itiraz ise reddedildi. İtiraz yolunun kapanması nedeniyle Kemal Kılıçdaroğlu hakkında AİHM tarafından verilen hüküm kesinleşti. Artık bu kararın herhangi bir şekilde bozulma olanağı bulunmuyor.

DEVLET KILIÇDAROĞLU'NA TAZMİNAT ÖDEYECEK

AİHM tarafından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki davada verilen kararın bir sonucu da Kılıçdaroğlu'nun tazminat kazanması oldu. Buna göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında verilen mahkumiyet kararının “hak ihlali” kapsamında değerlendirilmesi sonucu 6.385 Euro maddi, 5.000 Euro manevi tazminat almaya hak kazandı. Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun yapmış olduğu 1.662 Euro tutarındaki mahkeme masraflarının da hak ihlalinden sorumlu olan Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından ödenmesine hükmedildi.

DENİZ FENERİ HAKKINDA KONUŞMUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2012 yılında 31 Ocak ve 7 Şubat tarihli CHP TBMM Grup toplantılarında birer konuşma yapmış ve Deniz Feneri davası ile alakalı olarak düşüncesini ifade edip dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. Daha sonda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan dava sonucunda Kemal Kılıçdaroğlu 10 Bin TL tazminat ödemeye mahkum edilmişti.