Aile Bakanlığı 5.000 TL Veriyor! Ev Eşyaları Kullanılmaz Halde Olanlar Bu Destek Size

Aile Bakanlığı evi bakımsız kötü koşullarda olan ailelere çeşitli barınma destekleri sağlıyor. Barınma desteklerinin arasında 5.000 TL tutarında eşya desteği de bulunuyor.

Emlak Haberleri 28.07.2021 - 14:02 28.07.2021 - 14:02 Mustafa KARAGÖZ

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı 5.000 TL eşya desteği veriyor. Ailelere özel sağlanan destek kapsamında beyaz eşyası, mobilyası veya mutfak eşyaları kötü olanlar bazı eşyalarını yenileme fırsatı bulunuyor. Bakanlığı 2021 yılı destekleri arasında yer alan barınma yardımı ödemelerine dair esaslar ise başvuru yapmak isteyecekler için açıklandı. 

BARINMA YARDIMI ÖDENECEK 5.000 TL

Barınma yardımları çeşitli sosyal yardım desteklerinden faydalanan yada maddi durumu kötü olan ailelere sağlanır. 4 farklı koldan sağlanan barınma yardımlarında esas amaç ailelerin daha güzel ve sağlıklı hanelerde yaşamlarına devam etmelerini sağlamak. 

Kötü, bakımsız, sağlıksız ve yaşanmayacak durumda kötü olan evlerde kalanlar için sağlanan destekleri alabilmek için ailelerin ekonomik şartları yerine getirmeleri gerekiyor. 

Öncelikle sağlanan 4 barınma yardımının 2 tanesi ev yapımı için sağlanır. Bir destek ev onarımı ve son destek ise ev eşyası alanında sağlanır. Ev yapım destekleri betonarme ev yapacaklar için ayrı prefabrik ev yapacaklar için ayrı tutarda ödenir. Evi bakım onarım ile sağlıklı bir ortama kavuşacaklar için ise Aile Bakanlığı onarım yardımı sağlamakta. Tüm bu destekleri alabilmek için ise ailelerin gelir şartını sağlamaları istenir. Aile hane gelir şartında, ailedeki bireylerin kişi başına düzen aylık gelirleri asgari ücretin üçte birinden fazla olmayaca. 2021 yılı için bu rakam 851 TL. Bu şart kapsamında ailede yer alan kişilere kişi başı 857 TL'den daha fazla gelir düşüyorsa barınma destekleri kabul edilmiyor ancak hane geliri düşük ise barınma yardımları kabul edilir. 

EŞYA DESTEĞİ ALABİLMEK İÇİN

Eşya desteği doğrudan maddi imkanı olmayan ailelere sağlanmıyor. Eşya yardımı alabilmek için  ailenin doğal afetlerden etkilenmiş olmaları gerek. Sel, su baskınları, binalarda doğal nedenlerden oluşan sorunlar, deprem ve benzeri doğal afetlere maruz kalan mağdur olan vatandaşlar ev eşyası yardımı alabilirler. 

Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle zor durumda olanihtiyaç sahibi konumunda bulunan aileler eşya veya doğrudan nakit para yardımı için Aile Bakanlığı'nın her ilçede yer alan ve kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları birimlerine şahsen başvuru yapabilirler. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@