Aile Bakanlığı Brüt Asgari Ücretin Üçte Biri Kadar Ödeme Yapıyor! İşe Başlama Yardımı Kimlere Veriliyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli sosyal yardım programları ile vatandaşlara nakit destekleri veriliyor. İş arayan vatandaşlara dair yapılan İşe Başlama Yardımı kaç TL’dir? 

Finans 16.04.2022 - 01:22 16.04.2022 - 01:22 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de sosyal yardımlardan faydalanan vatandaşların sayısının her geçen gün arttığı biliniyor. Ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlara yardım elini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uzatmaya devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşlara sağlanan bir sosyal yardım da İşe Başlama Yardımı oluyor. Peki İşe Başlama Yardımı nedir ve kimlere verilmektedir? 

İŞE BAŞLAMA YARDIMI NEDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulamada bulunan sosyal yardım programına göre iş arayan vatandaşlara sosyal yardım ödemesi veriliyor. Bu sosyal yardım ise tüm vatandaşları kapsamıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın düzenli sosyal yardımlarını alan hanelerde ikamet edenler arasında yer alan 18 yaş ile 55 yaş arası kişilere yönelik bir sosyal yardım ödemesi yapılıyor. Bu ödemeleri alabilmek için ise bir süreçten geçilmesi gerekiyor. 

İŞE BAŞLAMA YARDIMI NASIL ALINIR?

Aile Bakanlığı’nın sosyal yardımlarından olan İşe Başlama Yardımı’nın nasıl alınabileceği de merak ediliyor. Buna göre öncelikle bu yardımı alabilecek olanların Aile Bakanlığı’nın düzenli sosyal yardım ödemesi yaptığı hanelerde yaşamaları gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca bu 18 ile 55 yaş arasındaki kişiler için çalışabilir değerlendirilmesi yapılarak isimlerinin İŞKUR’a gönderiliyor. Ardından da İŞKUR bu vatandaşlara uygun işler bularak işe yönlendirme yapıyor. Bu şekilde işe başlayanlara Aile Bakanlığı İşe Başlama Yardımı Ödemesi yapıyor. 

İŞE BAŞLAMA YARDIMI KAÇ TL’DİR?

İşe Başlama Yardımı olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kaç TL ödeme yaptığı merak ediliyor. Bu sosyal yardımın miktarının brüt asgari ücretin üçte biri olduğu bildirildi. Nisan 2022 tutarına göre İşe Başlama Yardımı olarak vatandaşlara 1.668 TL ödeme yapılıyor. Bu sosyal yardımdan bir vatandaş yılda sadece bir defa yararlanabiliyor.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@