Aile Bakanlığı Sosyal Yardım Seferberliği Başladı! Bu Şartları Karşılayanlara Aylık 900 TL, 1.100 TL, 2.400 TL Ödeniyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlara dair araştırmalar devam ediyor. Aile Bakanlığı ihtiyaç sahiplerine aylık ne kadar ödeme yapıyor?

Finans 01.06.2022 - 21:07 01.06.2022 - 21:07 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde çok sayıda vatandaş asgari düzeyde geçimlerini sağlamakta güçlük çekiyorlar. Bu durumda da sosyal yardımlara olan ilgi oldukça yükseliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından organize edilen sosyal yardım programlarından milyonlarca vatandaş yararlanıyor ve her ay düzenli bir şekilde ödeme alıyorlar. Vatandaşlar ise hangi sosyal yardım programından faydalanarak ödeme alabileceklerini merak ediyorlar. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda Aile Destek Paketi kapsamında 15 Milyar TL'lik bir sosyal yardım programına başlanacağını duyurmuştu. Bu sosyal yardım programına dair detaylar henüz belli olmadı. Ancak bu ay içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan konunun ana hatlarını açıklayarak Aile Destek Paketi kapsamında sosyal yardım başvurularının alınmaya başlaması bekleniyor. Bunun yanında Aile Bakanlığı'nın devam eden sosyal yardım programlarına başvurular da sürüyor. Peki hangi vatandaşlara aylık kaç TL sosyal yardım ödemesi yapılıyor?

BAŞVURANLARA AYLIK 1.084 TL ÖDENİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından uygulanan sosyal yardım programı kapsamında vatandaşlara yaşlılık aylığı ödeniyor. 65 yaş üzeri olan ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar bu sosyal yardımdan faydalanabiliyorlar. Başvuru yapan 65 yaş üzeri vatandaşın sadece eşi ile kişi başı düşen aylık geliri hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda kişi başı aylık gelir net asgari ücretin üçte birinden az ise sosyal yardım alma hakkı tanınıyor. Bu sosyal yardım programı kapsamında 1.084 TL ödeme yapılıyor.

ENGELLİ YAKINLARINA 865 TL AYLIK ÖDEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli yakınlarına da sosyal yardım yapıyor. Buna göre sosyal güvencesi olmayan ve hane içinde kişi başı geliri net asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlara sosyal yardım veriliyor. Bu programdan 18 yaş altında engelli yakınları olanlar yararlanabiliyor. Sosyal yardım programı kapsamında başvuru yapanlara Aile Bakanlığı aylık 865 TL ödeme yapıyor.

ÇOCUKLU AİLELERE EĞİTİM YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuklu ailelere eğitim yardımları da yapılıyor. Sosyal güvencesi olmayan ve çocukları örgün eğitime devam eden aileler bu yardımdan faydalanabiliyorlar. Bu kapsamda ilköğretimdeki erkek çocuklar için aylık 55 TL, kız çocuklar için aylık 60 TL; ortaöğretimdeki erkek çocuklar için aylık 70 TL , kız çocuklar için aylık 90 TL ödeme yapılıyor. 

HASTALIK DURUMUNDA SOSYAL YARDIM ÖDEMESİ YAPILIYOR

Aile Bakanlığı çalışma kaybına neden olan tüberküloz ve SSPE hastalığına yakalanan vatandaşlara da sosyal yardım veriyor. Bu kapsamda gerekli raporu olan vatandaşlara ayda 2.354 TL ödeme yapılıyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@