Aile Bakanlığı'ndan Sosyal Yardımlara Zam Kararı! Her Ay 1.124 TL, 1.684 TL, 3.336 TL Nakit Ödemeler Yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara sosyal yardım ödemeleri yapılmaya devam ediliyor. Peki kimler, hangi sosyal yardımı alabilirler? İşte zamlı sosyal yardımlar....

Aile Bakanlığı'ndan Sosyal Yardımlara Zam Kararı! Her Ay 1.124 TL, 1.684 TL, 3.336 TL Nakit Ödemeler Yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pandemi süreci ile beraber sosyal yardım programlarındaki etkinliklerde vites yükseltti. İhtiyaç sahibi vatandaşlara bakanlık tarafından çeşitli miktarlarda sosyal yardım ödemeleri yapılıyor. Temmuz ayı ile beraber sosyal yardımlar hak sahibi vatandaşlara zamlı olarak ödenecekler. Peki hangi sosyal yardıma ne kadar zam yapılacak? İşte en çok kullanılan sosyal yardımların zamlı tutarları...

SOSYAL YARDIM ZAMLARI YAPILDI MI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği sosyal yardımlara yapılacak olan artışlar belirlenirken memur maaş katsayısı esas alınıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Temmuz – Aralık dönemi için memur maaş katsayısını açıkladı. Bakan Nureddin nebati imzasıyla yayınlanan genelge ile belli olan memur maaş katsayısı ile sosyal yardımlara da zam yapılacak. Sosyal yardımların zamlı tutarları henüz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından resmen açıklanmadı. Ancak bazı sosyal yardımların zam hesaplamaları yapıldı.

65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR OLDU?

En çok kullanılan sosyal yardımlardan olan 65 yaş aylığı ile alakalı olarak Temmuz – Aralık dönemi için hesaplama yapıldı. Buna göre her ay 1.296 TL olarak ödenen 65 yaş aylığı yıl sonuna kadar artık 1.684 TL olarak ödenecek. Bu sosyal yardımdan 65 yaş üstü olan ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar yararlanabiliyor.

EVDE BAKIM PARASI KAÇ TL’YE ÇIKIYOR?

Evde bakım parası olarak vatandaşlara verilen sosyal yardım için zam uygulanacak. Buna göre aylık 2.354 TL olarak ödenen bu sosyal yardım zammın ardından 3.336 TL’ye yükselecek. Evde bakın maaşı alma hakkı olan vatandaşların hesaplarına yıl sonuna kadar er ay 3.336 TL nakit ödemeler yatacak.

ENGELLİ AYLIĞI KAÇ TL OLUYOR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın en fazla verdiği sosyal yardımlardan birisi de engelli aylığıdır. Bu sosyal yardımın miktarı yardımı alacak vatandaşın engellilik durumuna göre belirleniyor. Yüzde 40 ile yüzde 69 arasında engeli bulunan vatandaşlara aylık 865 TL ödeme yapılıyordu. Temmuz – Aralık dönemi için bu ödeme 1.124 TL’ye yükseliyor. Engellilik oranı yüzde 70 ve üzerinde olan vatandaşlara 1.298 TL sosyal yardım ödemesi veriliyordu. Şimdi bu vatandaşlar aylık 1.687 TL ödeme almaya başlayacaklar.

Emlak365.com