Aile İçi Gayrimenkul Devri Nasıl Yapılırsa Tapu İşlemi İptal Edilmez?

Aile içinde gayrimenkullerin devri çoğu zaman mahkemelerin konusu olmaktadır. Peki hangi tapu devir işlemleri iptal edilemez? Tapu işleminin iptal edilmemesi için ne yapılması gerekir?

Emlak Haberleri 22.02.2022 - 23:14 22.02.2022 - 23:14 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkullerin mülkiyetlerinin aile içerisinde devredilmesi çoğu zaman tartışmalara ve anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Miras Hukuku ile bağlantılı olarak yaşanan bu anlaşmazlıklar sık sık mahkeme ile sonuçlanmaktadır. Peki aile içinde gayrimenkul devri nasıl yapılırsa o tapu işlemi iptal edilmez? İşte gayrimenkul devrine dair merak edilen ayrıntılar ve hukuki çözümler...

BAĞIŞ YOLUYLA DEVREDİLEN TAPULAR İPTAL EDİLİR Mİ?

Aile içinde tapu devri denildiğinde akla gelen ilk yol bağış şeklinde yapılan gayrimenkul devir işlemleridir. Bu tapu devrinde alıcı ile satıcı arasında herhangi bir para alışverişi olmaz. Tamamen hibe yoluyla yapılan devir işlemidir. Ancak hibe veya bağış şeklinde yapılan bu tapu devir işlemi Miras Hukuku açısından oldukça risklidir. Bu yöntemler devredilen gayrimenkuller devreden kişinin vefat etmesi durumunda onun mirasçılarınca mahkeme kanalıyla bozulabilir. Mirasçıların saklı payları kapsamı devredilen gayrimenkulde bulunuyorsa mahkemeler genellikle bu tapu işlemini iptal etmektedirler.

SATIŞ YOLUYLA TAPU DEVRİ BOZULUR MU?

Aile içerisinde gayrimenkul devrinin olabileceği yöntemlerden birisi de satış yöntemidir. Bu şekilde yapılan tapu devir işlemlerinin bozulamayacağı düşünülür. Ancak hukuksal açıdan bu geçerli bir durum değildir. Mahkeme boyutuna taşınması durumunda satış yolu ile yapılan devir işlemleri de kapsamlı bir incelemeye alınmaktadır. Öncelikle bu satış işleminin gerçek bir satış olup olmadığı araştırılır.

Satış yoluyla tapu devri yapılmışsa bu işlem için yapılan para alışverişinin o gayrimenkulün değeri olup olmadığına bakılır. Eğer değerinden düşük bir bedelle devir gerçekleşmişse bu gerçek bir satış olarak değerlendirilmeyebilir. Bunun yanında aradaki para transferinin de takibi yapılmaktadır. Şüpheye neden olabilecek bir iz tespit edilirse tapu işlemi için mahkemeler bozma yönünde hükme varabilirler. 

Aile içinde tapu devrinin bozulması istenmiyorsa bunun tam anlamıyla bir satış yoluyla gerçekleşmesi gerekir. Bu şekilde yapılan satışların mahkemelerce bozulma imkanı pek bulunmamaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@