Aile Konutu Şerhi Nedir, Nasıl Konulur, Gerekli Belgeler Nelerdir?

Aile konutu olan evin çiftlerden biri tarafından habersiz olarak satılması, ipotek ettirilmesi ya da kiralanmasını engellemek adına aile şerhi konulmaktadır.

EMLAK TERİMLERİ 18.02.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Aile konutu olan evin çiftlerden biri tarafından habersiz olarak satılması, ipotek ettirilmesi ya da kiralanmasını engellemek adına aile şerhi konulmaktadır.

Evli olan çiftlerin aile konutu olarak kullandıkları evi koruma altına almak adına uygulanan yasal haklardan biride aile konut şerhi işlemidir. Aile Konut Şerhi Nedir?Aile konutu olarak kullanılan taşınmazın üzerinde evli olan çiftlerin her ikisinin de izni ve bilgisi olmadan işlem yapılamamasını sağlayan şerhe aile konutu şerhi adı verilmektedir.Aile Konutu Şerhi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?Tapuya aile konutu şerhi koymak için taraflardan birininin nüfus kayıt örneği ile tapu dairesine başvuruda bulunması yeterlidir. Aile Konut Şerhi Nasıl Konulur?Tapuya aile konutu şerhi koymak için tarafların birinin tapu ve nüfus kayıt örneği ile tapu dairesine başvuruda bulunması ve burada sözlü olarak tapu şerhi koymak istediğini belirtmesi yeterlidir. Tapu Aile Konutu Şerhi Dilekçesi Örneği …………. TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNEAİLE KONUTU ŞERHİ KOYDURMAK İSTEYEN :ADRESİ :KONU : Aile konutu şerhi konulması Talebinden ibarettir.AÇIKLAMALAR :1. Tapuda,….. Mevkii ……Pafta ……Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz eşim …………. adına kayıtlıdır. Söz konusu taşınmazı eşim ile birlikte yıllardır ortaklaşa yaptığımız tasarruflar ve çalışmalar neticesinde almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu taşınmazda birlikte oturmaktayız. Aile konutu olarak özgülenmiştir.2. Medeni Kanunun madde 194/3 “….Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin konulmasını isteyebilir..” hükmü uyarınca taşınmaza aile konutu şerhi konulmasını istiyorum.NETİCE VE TALEP : Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı Tapuda,….. Mevkii …Pafta …Parsel’de kayıtlı bulunan taşınmaz üzerine aile konutu şerhinin konulmasına karar verilmesini arz ve talep ederim.Saygılarımla.Ad SoyadEK : Nüfus kayıt örneğiHaber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@