Aileden para almak bitiyor devlet işi olmayana günlük 280 lira harçlık veriyor!

İşsiz kişilerin harçlığını devlet verecek. E-devlet üzerinden başvuru yapan ve şartlara uyan kişilere 90 gün boyunca en az 280 lira ödeme yapılacak. İşte ayrıntılar.

Finans 09.05.2022 - 16:25 09.05.2022 - 16:25 Büşra Uluşen

Türkiye'de işsiz genç sayısı her geçen gün artıyor. İlkokul ve liseden mezun olan gençler iş bulmakta zorlanırken üniversite mezunları ise mezun olduktan sonra kendilerine uygun bir iş bulamıyor. Mevcut çalışanlar ise yaşanan hayat pahalılığı ve asgari ücretin yükseltilmesi nedeniyle haksız yere işten çıkartılabiliyor. Bu kapsamda devletin işsiz ve işini kaybeden kişilere sunduğu bazı ayrıcalıklar bulunuyor. 

Devlet gülük 283 lira harçlık veriyor!

İşsizlik sorunu pandeminin başlamasıyla birlikte patlak vermeye başladığı. Çalıştığı kurum küçülmeye giden, kapanan ya da kısmi olarak faaliyetlerini sonlandıran kişilere devlet desteği esirgenmiyor. 

Bu kapsamda iş sözleşmesine bağlı olarak ücret esasında çalışanlardan sözleşmeleri tabi olunan iş kanunu ve toplu iş sözleşmelerine göre tazminat hakkı elde edenlere gelir ve sosyal güvenlik sürekliliği sağlanması amacıyla tazminat ödenmektedir. 

'İş kaybı tazminatı' olarak bilinen tazminat çeşidi ile, yürürlükteki şartlara göre sözleşmeleri sona eren ve işten çıkarılan çalışanlara İŞKUR tarafından günlük en az 283 TL ödeme yapılmaktadır. 

devlet harçlık

E-devletten başvuru yapmak yeterli oluyor

İş kaybı tazminatı olarak bilinen ödemeyi alabilecek kişilerin belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Buna göre çalışanın özelleştirme nedeniyle işsiz kalması, özelleştirme kapsamına alınan kuruluşta kesintisiz en az 550 gün çalışma şartı ve son olarak sözleşmesi feshedildiği tarihten itibaren en geç 30 gün içerisinde İŞKUR'a başvuru yapmış olması gerekiyor. 

Söz konusu ödemeyi alabilmek için başvuruların e-Devlet sistemi üzerinden yapılması gerekiyor. Başvurular, sözleşme fesih tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi takdirde ödeme alma hakkı kayboluyor. 

Başvuru yapmak için e-Devlet'te T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra arama kısmına ' İş Kaybı Tazminatı Sorgulama ' yazdıktan sonra açılan ekrandaki başvuru bölümünü doldurmak gerekiyor. 

devlet harçlık2

Net asgari ücretin iki katı ödenecek

Söz konusu ödemenin maddi kısmına gelindiğinde ödenek tutarı net asgari ücretin günlük tutarı esas alınarak hesaplanmaktadır. Buna göre ödeme tutarı günlük olarak net asgari ücretin iki katı, engelli bireyler için ise net asgari ücretin 4 katı olarak ödenmektedir. Böylece bir günlük asgari ücret 141 TL olduğundan, iş kaybı tazminatı günlük 283 TL'ye denk geliyor. 

Öte yandan iş kaybı tazminatı 550 gün çalışanlara 90 gün, 1100 gün çalışanlara 120 gün, 1650 gün çalışanlara 180 gün, 2200 gün çalışanlara ise PTT aracılığı ile ödenmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@