AK Parti Grup Başkanvekili Özkan'dan Son Dakika Açıklaması: İşte Masadaki EYT Formülü!

Son dakika EYT açıklaması gündeme bomba gibi düşmüş, hükümetin çalışması heyecan yaratmıştı. Masadaki EYT formülü hakkında ise açıklama Cahit Özkan tarafından yapıldı. EYT'de son durum ne, çıkacak mı?

Finans 07.11.2021 - 12:12 07.11.2021 - 12:19 Gülcan Özer

Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak anılan EYT sorunu hakkında AK Parti'nin 2023 seçim yatırımı olarak çalışmalara başladığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. Konu hakkında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 

Bu sabah katıldığı özel bir televizyon kanalının canlı yayınında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Özkan kendilerinin açıklama yaptığı EYT mağdurlarının "durum böyleyse o zaman biz vazgeçtik, EYT'yi çıkarmayın" dediklerini iddia eden Özkan çalışmanın başladığını ise doğruladı. 

EYT SON DAKİKA GELİŞMESİ: EYT ÇIKACAK MI, AK PARTİ KANUN TEKLİFİ HAZIRLIYOR MU?

EYT sorusu üzerine açıklama yapan Özkan "Emeklilikle ilgili bizim vatandaşlarımız Almanya'da emekli olan kişiler Türkiye'de babalar gibi tatil yapıyor ama biz emekli maaşlarımızla geçinemiyoruz diyor. Bunu demek için bizimde Almanya gibi bir emeklilik sisteminin hayata geçirmemiz gerekiyor. 

cahit özkan eyt açıklaması

Efendim emeklilik sistemimiz Türk tipi olacak ama refahımız Almanya gibi olacak. Böyle bir şey mümkün mü? Bunu dündaya başarabilen bir ülke yok. Avrupa'da bir işçinin verimli bir şekilde çalışması için yaş 35'inde başlıyor. Bizse zamanında 35-40 yaşında insanları emekli ettik. 

AKP EYT SON DAKİKA AÇIKLAMASI: 2021'DE YA DA 2022'DE EYT ÇIKACAK MI?

Bu o parti, bu parti sorunu değil, tüm Türkiye'nin ortak sorunu. Şimdi insanları en verimli çağında emekli edecek ve emekli maaşı ile geçinemeyeceği bir rakam vererek emekli edecek bir düzenlemeye imza atmayacağız. Ancak emeklilik ile ilgili sosyal düzenlemeleri içeren, geçmişte çalışma hayatına girmiş, staj yapmış ama bu dikkate alınmamış, bu şekilde bir düzenleme olabilir. 

eyt son dakika bugün

MASADAKİ EYT FORMÜLÜ NEDİR?

Bu düzenleme çalışma hayatımızda iş gücümüzü yeniden 90'lardaki döneme çevirecek, popülist politikaları hayata geçirecek bir uygulama gelmeyecek. 1 çalışanın ödediği prim ile 2 emekli maaşı ödeniyor. EYT ile şu anda etki analizi süreci yürütülüyor. Bu analiz ile çalışma hayatı açısından mali, sosyo ekonomik etkileri değerlendiriliyor. 

eyt son durum ne

Bu çerçevede multi disipliner bir şekilde karar verilir. Onun için bunu teknik ve mali değerlendirmeleri yapılıyor. Her bir kalemde bunun etkileri araştırılıyor. Kalem kalem ayrıca çalışılması yapılıyor. Çalışmalar şu anda henüz bürokratik ve teknik kalemde devam ediyor" açıklaması yaptı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@