AK Parti İle MHP Anlaştı! Seçim Barajı Yüzde 5 Mi, Yüzde 7 Mi Olacak?

Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası üzerindeki görüşmeler devam ederken yeni seçim barajı hakkında son dakika açıklaması geldi. Baraj düşecek mi?

AK Parti İle MHP Anlaştı! Seçim Barajı Yüzde 5 Mi, Yüzde 7 Mi Olacak?

Son dönemin siyaset kulislerinde en çok konuşulan konuları arasında yer alan seçim barajı konusunda son dakika gelişmesi yaşandı. Hürriyet Gazetesi yazarlarından Abdülkadir Aksu Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası konusunda yürütülen çalışmalarda AK Parti ve MHP arasında ikinci aşamaya geçildiğini duyurdu.

AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli arasında yeni bir ikili görüşme yapılacağı, bu görüşmede taslağı belirlenen seçim barajı için nihai kararın alınacağı, son şekli verilen düzenlemenin kamuoyuna ilan edileceği dile getirildi.

İKİ LİDER MUTABAKATA VARIRSA SEÇİM BARAJI İÇİN YENİ DÜZENLEME AÇIKLANACAK!

Selvi kaleme almış olduğu yazısında iki parti arasında yürütülen seçim barajı çalışmalarında sona gelindiğini, oluşturulan taslak üzerinde iki parti liderinin son bir görüşme yapacağını ve sonrasında nihai kararı açıklayacağını dile getirdi. AK Parti’de Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı MHP’de de Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız tarafından yürütülen çalışmalarla iskelet belirlendi.

SEÇİM VE SİYASİ PARTİLER YASASI DEĞİŞECEK, SEÇİM BARAJI DÜŞÜRÜLECEK!

İki liderin tam bir uzlaşmaya varması ile beraber uzun süredir üzerinde çalışılan Seçim ve Siyasi Partiler Yasası da yeniden şekillendirilmiş olacak. Seçim barajı yeni yasa ile beraber yüzde 5 ya da 7 seviyesine çekilecek.

Ancak iki liderin arasında yüzde 5 oranının uygulanması konusunda anlaşma sağlandığı belirtiliyor. Böylelikle yüzde 10 seçim barajı da tarihe karışmış olacak. Böylelikle yüzde 10 barajı altında kalan partilerin seçim ittifakı içerisinde yer alma zorunluluğu da ortadan kalkmış olacak. Bu partiler bir ittifak içerisine dahil olmasalarda baraj engeline takılmadıkları için kararlarını bir kere daha gözden geçirecekler.

SONRAKİ HABER