AK Parti Meclis'e Sunacağı 23 Maddelik Yasa Tekliflerini Hazırladı! Masada Hangi Maddeler Var?

AK Parti, TBMM gündemine taşıyacağı 3 yasa teklifine ilişkin çalışmalarda sona yaklaştı. Önemli düzenlemeler getirecek olan bu teklifte Evim mağdurlarına da yer verildi.

Gündem 24.03.2022 - 12:39 24.03.2022 - 12:39 Büşra Uluşen

AK Parti Meclis gündemine sunmak için 3 ayrı yasa teklifi hazırladı. Toplam 23 maddeden oluşan torba yasanın içeriğinde evim mağdurları, çevre teklifleri ve muhtar maaşlarına ilişkin düzenlemeler bulunuyor. 

AK Parti'nin TBMM'ye taşıyacağı kanun teklifinde, daha önce seçim ve şiddetin önlenmesine yönelik sunulan yasa teklifleri kabul edilerek yasalaşmıştı. AK Parti şimdi de gündeme 3 ayrı yasa teklifi getirmek için hazırlıklara başladı. Peki bu yasa tekliflerinin içerisinde neler var?

EVİM MAĞDURLARINA ÇÖZÜM SUNULACAK

Evim Mağdurları olarak basında yer alan, faizsiz modelle ev ve araba satın alan kişilerin alacaklarına ilişkin çözüm sunan yasa teklifi ile bu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi hedefleniyor. Toplam 23 maddenin bulunduğu torba teklifinin hazırlıklarında sona yaklaşılırken, Çevre Bakanlığı'nın ihtiyaçlarına yönelik ayrı bir yasa teklifinin de oluşturulacağı belirtiliyor. 

Yasa teklifinde muhtar maaşlarının artırılmasına yönelik adımlar da yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce muhtar maaşlarının 4.250 TL'ye sabitleneceğini açıklamıştı ancak bu yasa teklifi ile muhtar maaşlarının yeniden artırılması söz konusu olacak. 

Artvin'de, Çoruh Nehri üzerine inşa edilen Yusufeli Barajı sebebiyle evleri ve arazileri sular altında kalacak olan hak sahipleri için de önemli bir düzenleme bu yasa teklifinde yer alıyor. 

Daha önce vergi kaçakçılığı davaları ile bir kişinin, aynı olay nedeni ile iki kez yargılanıp cezalandırılmayacağı gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) 367. maddesinin 5. fıkrasını iptal edilmişti. AK Parti kaynakları, Meclise sunacakları teklif ile bu konuda yeni bir düzenlemenin yapılacağını belirtiyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@