AK Parti MYK'sında Görüşüldü! İşte Erdoğan'a Sunulan 2022 Asgari Ücret Maaşı Rakamı

2022 asgari ücret maaşı zam oranı milyonlarca kişi tarafından beklenirken Cumhurbaşkanı Erdoğan nabız tuttu. 2022 asgari ücret tahmini ne kadar olacak, zamlı maaş beklentisi kaç TL?

Finans 05.12.2021 - 10:11 05.12.2021 - 11:24 Gülcan Özer

Tüm Türkiye nefesini tutarak 2022 asgari ücret maaşı için açıklanacak olan rakamı beklemeye devam ederken kritik bir görüşme daha tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti MYK toplantısında yeni asgari ücret maaşı da masaya yatırıldı. 

Milyonlarca asgari ücretli çalışan ile asgari ücretli çalışanların aileleri tarafından beklenen 2022 zam oranı için yapılan açıklamalarla beklentiler yükselmişti. Son yılların en yüksek zam oranı olması beklenen yeni zamlı asgari ücret maaşı için farklı pek çok rakam ortaya atılırken kesinleşen son net durum ise "enflasyonun üzerinde maaş artışı " olmuştu. 

ASGARİ ÜCRET 4000 TL OLURSA BRÜT NE KADAR OLUR, İŞVERENE MALİYETİ KAÇ TL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlenen AK Parti MYK'sında parti yöneticilerinin görüşlerini alarak nabız tuttu. 2022 asgari ücret maaşı için değerlendirmeler yapılırken ortaya çıkan ortak görüş 2022 net asgari ücret maaşı rakamının  en az 4 bin TL olması yönünde gerçekleşti. 

asgari ücrette kallavi zam beklentisi

Konu hakkında toplantıda sunum yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise net asgari ücret rakamının 4 bin TL olması durumunda işverene maliyeti olan brüt asgari ücretin ise 6 bin 500 TL olacağını söyledi. Rakamın bu tutara çıkması durumunda bazı parti yöneticilerinin işten çıkarma endişelerini dile getirdiği belirtildi. 

asgari ücret ne zaman açıklanacak 2022

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARA DEVLET DESTEĞİ VERİLECEK! 

Asgari ücretli çalışanların işverene maliyetinin 6 bin 500 liraya çıkması durumunda bazı parti yöneticilerinin işçi çıkarmaya gidebileceği uyarısı yapılırken bu nedenle devlet desteği vurgusu yapıldı. 10 kişiden daha az işçi çalıştıran işyerleri başta olmak üzere işçi çalıştırmanın maliyetinin düşürülmesi için vergi ve prim desteği sağlanması gündeme getirildi. 

2022 asgari ücret 4000 tl

Zaten daha önce de yapılan açıklamalarda asgari ücretten kesilen gelir vergisinin kaldırılması, asgari ücret desteğinin işverene değil işçiye verilmesi gibi pek çok alternatif yöntem gündeme taşınmıştı. Daha önce işverene verilen desteğin işçiye verilmesi öne çıkarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rakam teleffuz edilen nabız tutulduğu belirtildi. Bu sene asgari ücretin en geç 15 Aralık 2021 tarihine kadar açıklanması bekleniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@