AK Parti ve MHP Uzlaştı! Seçim Yasası Değişikliği Teklifi Meclise Geliyor

Cumhur ittifakı tarafından hazırlanan Seçim Yasası Değişikliği kanun teklifi raftan indiriliyor. AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre yasa teklifi meclise getirilecek!

AK Parti ve MHP Uzlaştı! Seçim Yasası Değişikliği Teklifi Meclise Geliyor

Ekonomi'de yaşanan dalgalanma nedeni ile muhalefetin gündeme taşıdığı erken seçim tartışmaları yeniden alevlenirken AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı tarafından hazırlanan Seçim Yasası için son dakika haberi kulislere bomba gibi düştü. AK Parti kaynaklarına dayandırılan habere göre seçim yasası raftan indiriliyor.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tüm maddelerde uzlaşı sağladıkları belirtilen kanun teklifi meclis gündemine diğer konuların acil olarak getirilmesi zorunluluğu nedeni ile rafa kaldırılmıştı. Mevcut seçim yasasında bulunan bazı maddelerde kısmi değişiklikler yapılmasını içeren kanun teklifi meclise gelecek.

SEÇİM YASASI DEĞİŞİKLİĞİ KANUN TEKLİFİ NE ZAMAN MECLİSE GELECEK?

Erken seçim algısı oluşmasını engellemek adına AK Parti'nin Seçim Yasası değişikliği kanun teklifini Şubat ayının ilk günlerinde meclise sunmaya hazırlandığı iddia edildi. Mevcut seçim yasasındaki bazı maddelerin kısmen değişmesini içeren yeni kanun değişikliği teklifi kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyordu.

Hazırlanan kanun teklifini değerlendiren uzmanlar ise yapılacak olan kanun değişikliklerinin hayata geçirilebilmesi ve uygulanabilmesi için en az 1 senelik süre geçmesi gerektiğini hatırlattılar. Seçim güvenliği için öne sürülen ve kanun değişikliğinde yer alan parmak boyası önerisi için ise uzmanlar seçim güvenliğine bir katkı sağlamayacağı görüşünde birleşti. Özellikle de seçim güvenliği konusunda atılacak olan adımlar ve yapılacak olan yeni düzenlemeler kamuoyu tarafından da merakla bekleniyordu.

SONRAKİ HABER