AK Parti ve MHP'nin EYT Yasası Taslağı! Düzenlemede Yer Alan İlk Maddeler Prim Yaş Sigorta Gün Şartları

MHP ile beraber EYT Yasası konusunda beraber çalışan AK Parti düzenlemenin ilk taslağını oluşturmak istiyor. Taslağın nasıl olacağına ilişkin detaylar henüz açıklanmazken bazı iddialar gündeme geldi.

Finans 05.04.2022 - 16:59 05.04.2022 - 17:00 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - AK Parti'nin 2022 yılında önemli bir mesai harcayacağı düzenlemelerden bir tanesi de EYT Yasası olacak. Cumhur İttifakı ortağı olan MHP ile beraber emeklilikte yaşa takılanlar için düzenleme hazırlığında olan AK Parti'nin nasıl bir çözüm önerisi ile vatandaşların karşısına geleceği merak konusu. 

EYT Yasası için henüz resmi açıklamalar gelmezken bazı maddeler için ilk iddialar gündeme taşındı. İşte EYT Yasasına ilişkin son gelişmeler kulislerde yer alan ilk iddialar. 

EYT YASASINA DAİR SON GELİŞMELER

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için gündeme gelen bazı öneriler basında çok konuşulmuş ve uzmanlar iddialar üzerinde değerlendirmelerde bulunmuşlardı. EYT yasasına ilişkin bir çalışma olacağının açıklanmasının ardından yapılan açıklamalarda; eksik yaş için daha az emekli maaşıyla emeklilik formülleri gündeme gelmişti. Almanya veya Finlandiya modeli olarak tanımlanan bu sisteme ilişkin ise resmi açıklama gelmedi. 

EYT Yasasına ilişkin son iddialar ise prim gün şartı ve sigortalılık süreci üzerinden oldu. 

Çalışma Bakanlığı'nın hazırlayacağı emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinde; yaş şartının taban bir seviyede tutulması bunun dışında belli bir prim ve gün şartının sağlanmış olması şeklinde olaileceği değerlendirildi. Bazı örneklerin yer aldığı o iddialarda AK Parti'nin 50 yaş sınırıyla 7000 gün primi olanların yaşa bakmadan emekli edilmesine ilişkin bir düzenleme yapabileceği öne sürüldü. 

EN SON KİM NE DEDİ?

EYT konusunda son olarak Çalışma Bakanı Vedat Bilgin açıklamada bulundu. Bakan Bilgin bazı konularda çalışmaların devam ettiğini o çalışmaların tamamlanmasının ardından diğer konuların ele alınmaya başlayacağını söyledi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@