AK Parti'den Asgari Ücret Zammı Açıklaması! Temmuz Ayında Net Asgari Ücret 5.103 TL Mi Olacak?

Asgari ücrete zam konusunda AK Parti’den yeni bir açıklama yapıldı. Asgari ücrete Temmuz zammı yapılacak mı? Asgari ücrete yüzde kaç zam yapılacak, maaşlar kaç TL olacak?

Finans 19.06.2022 - 19:25 19.06.2022 - 19:25 Engin Uzunoğlu

Asgari ücret ile alakalı olarak tartışmalar hız kesmeden devam ederken milyonlarca asgari ücretli çalışan ve onların aileleri iktidar kanadından gelen zam açıklamalarını yakından takip ediyorlar. Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağı konuşulurken AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar yeni bir asgari ücret zammı açıklaması yaptı. Katıldığı televizyon programında konuşan Şamil Tayyar asgari ücret zammına dair son gelişmeleri açıkladı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN ÇALIŞMA YAPILIYOR

Asgari ücret zammına dair son bilgileri kamuoyuna duyuran Şamil Tayyar, “Asgari ücrete yılda bir defa zam yapılıyor. Bu zam oranı da doğrudan hükümetin belirlediği bir oran değil. Asgari Ücret tespit Komisyonu toplanıyor ve bu komisyonda bir irade ortaya çıkıyor. Burada alınan karar daha sonradan kamuoyuna açıklanıyor. Asgari ücret zammına ilişkin bir hazırlık yapılıyor. Ancak bu henüz ete kemiğe bürünmüş bir mesele değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de asgari ücrete zam yapılmasına dair bir çalışma yapıldığını açıkladı.” dedi.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ZAMMI KARARI NASIL ALINACAK?

Asgari ücret zammına dair süreçle alakalı bilgi veren Şamil Tayyar, “Asgari ücrete dair yeni bir değerlendirme yapılması ve bir zam kararı alınmasının gereklilik olduğunu düşünüyorum. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak. Bu komisyonda işveren temsilcileri, işçi temsilcileri ve hükümet temsilcileri yer alacak. Burada görüşmeler yapılacak ve asgari ücret zammına dair bir karar alınacak. Ardından bu karar Cumhurbaşkanımızın onayı ile kamuoyuna duyurulacak. Somut bir gelişme var diyemeyiz ama asgari ücrete zam yapılacaktır.” ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE KAÇ ZAM YAPILACAK?

Asgari ücrete Temmuz ayında ne kadar zam yapılacağı büyük bir merak konusu oluyor. Bu zam kararı alınırken hükümet kaynaklarına göre telafi odaklı hareket edilecek. Yapılacak olan asgari ücret iyileştirmesinde enflasyon rakamları dikkate alınacak. Bu enflasyon hesaplaması yapılırken iktidar kaynakları Ocak ayında asgari ücrete yapılan yüzde 50 oranında zammı esas alıyorlar. Enflasyonun şu anda yüzde 70 olduğunu ileri süren hükümet kaynakları asgari ücrete yüzde 20’lik bri telafi zammı yapılmasının yeterli olacağı görüşündeler. Bu oranda zam yapılırsa net asgari ücret 4.253 TL’den 5.103 TL’ye yükselecek.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@