AK Parti'den EYT Açıklaması Gelmişti! Sürpriz Bir Düzenleme Mi Olacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) halen bir düzenleme için beklemedeler. Son açıklamalar ile umutları kırılan EYT'liler için son gelişmeler ve yapılan son açıklamaları bir araya getirdik.

AK Parti'den EYT Açıklaması Gelmişti! Sürpriz Bir Düzenleme Mi Olacak?

Türkiye genelinde yaklaşık 5 milyondan fazla kişi EYT kapsamında yer alıyor. Emeklilik sisteminin değişmesi sonrası emeklilik yaş şartı değişen EYT'liler ilk işe girdikleri şartların uygulanmasını istiyorlar. EYT'lilerin sesleri siyasi kanatta duyulsa da somut bir sonuç elde edemediler.

EYT'DE SON DAKİKA GELİMEŞMELERİ NELER?

EYT'liler seslerini daha güçlü duyurmak adına ise sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorlar. Twitter üzerinden kampanyalar düzenleyen EYT'li vatandaşlar emeklilik yaş şartını etkileyen düzenlemenin geri çekilmesini talep ediyorlar. Kendilerine ilk işe giriş aşamasında sunulan şartlarla emekli olmak isteyen vatandaşlar gelecek açıklamaları yakından takip ediyorlar.

Peki EYT'li vatandaşlar için kısa vadede bir düzenleme umudu var mı? Sürpriz bir EYT düzenlemesi gelebilir mi? Hükümet kanadından gelen son açıklamalar neler? İşte EYT konusuna son yaşananlar.

EYT konusunda bir önceki Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk çok fazla açıklamada bulunmamıştı. Konuya ilişkin yaptığı bazı açıklamlarında, EYT'liler için yaş şartının 60 olarak uygulanmadığını ortalama 53 yaşında emekli olduklarını söyledi. Selçuk o dönem yaptığı açıklamasında ayrıca dünyanın hiçbir yerinde 48 yaşında emeklilik olmadığını söylemişti. Zehra Zümrüt Selçuk'un ardından göreve gelen Vedat Bilgin ise EYT konusuna yakın bir isim. Ancak bu zamana kadar herhangi bir açıklamada bulundu.

AK Parti kanadından gelen son EYT açıklaması AK Parti Basın Sözcüsü Ömer Çelik tarafından dile getirildi. Çelik bir konuşmasında Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yaptığı açıklamada, "Sorunlara duyarlıyız ama ülkeye maliyeti vardır." demişti.

Muhalefet partileri ise EYT konusunda somut bir düzenleme olması gerektiğini söylüyorlar. CHP ve İYİ Parti'den gelen açıklamalarda EYT düzenlemesinin çıkması gerektiği bildiriliyor. Ancak EYT konusu geçmiş yıllarda olduğu gibi çok fazla dile getirilmiyor.

SONRAKİ HABER