AK Parti'den Son Dakika Yeni Kanun Teklifi Açıklaması! 19 Maddelik İhracatçı Birlikleri Kanunu Meclise Geliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi AK Parti tarafından meclise sunuluyor. AK Parti yeni kanun teklifi maddeleri neler?

Gündem 15.10.2021 - 13:10 15.10.2021 - 13:10 Gülcan Özer

Meclisin açılması ile beraber yeni kanun teklifleri peş peşe sunulmaya başlanırken AK Parti tarafından yapılan son dakika açıklamasıyla yeni kanun teklifi haberi verildi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan tarafında yapılan açıklama ile Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi ismiyle yeni kanun teklifi verileceği ilan edildi. 

Meclise bugün sunulacağı ilan edilen son kanun teklifi kapsamında ihracatçılar için yeni düzenlemelerin yapılacağı ilan edildi. Konu hakkında yazılı bir açıklama yayımlayan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan salgına rağmen çalışmalara devam edildiği ve ekonomide büyüme iddiasının sürdürüldüğünü söyledi. Söz konusu kanun teklifi de bu hedefleri hayata geçirmek için alınan önlemleri içerecek. 

AK PARTİ SON DAKİKA YENİ KANUN TEKLİFİ AÇIKLAMASI! 

Turan son dakika açıklaması olarak yayımladığı duyuruda "İhracatçılarımızın en önemli meselelerinden birinin finansman erişiminde teminat sorunu olduğunu biliyoruz. Bu yüzden İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu. Kurulan Şirketle birlikte, ihracatçılarımızın en büyük sorunu olan kredide kefalet sorununun ortadan kalkması, ihracatçılarımızın krediye erişim maliyetinin düşürülmesi, ihracatımızın tabana yayılması ve ihracatın büyümeye katkısının sürdürülebilir kılınması amaçlanıyor" diyerek kanun teklifinin amacını açıkladı. 

Söz konusu kanun teklifi ilk olarak mecliste Sanayi ve Ticaret Komisyonunda görüşülecek. Komisyonun kanun teklifini kabul etmesinin ardından ise sonraki hafta Genel Kurula gelecek. Toplamda 19 maddeden oluşan yeni kanun teklifi kapsamında ihracat şirketlerinin yanı sıra esnaf ve sanatkarları da ilgilendiren düzenlemeleri barındırıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@