AK Parti'den Yüzbinleri Emekli Edecek 2022 EYT Formülü

AK Parti'nin EYT konusunda yeni bir formül üzerinde çalıştığı ve EYT'de bekleme süresinin kısalabileceği iddia edildi. Düzenleme ile 55 yaşını bekleyenler 52 yaşında emekli olabilecekler.

Gündem 30.10.2021 - 10:24 30.10.2021 - 10:24 Mustafa KARAGÖZ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda oldukça hükümetten yeni adım bekleniyor. Yeni dönemde EYT sorununa dair adım atacağı gündemde olan AK Parti'nin bekleme süresinin kısaltmaya yönelik bir çözüm üzerinde çalıştığı öğrenildi. 

AK PARTİ'DEN EYT ADIMI BEKLEME SÜRESİ KISALACAK

Bilindiği üzere Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi çok uzun zamandır çok büyük bir kitle tarafından bekleniyor. 1999 yılından önce ilk işe başlayan vatandaşlar için geçerli olacak EYT düzenlemesi emeklilik yaşının eski mevzuata göre hesaplanması anlamına geliyor. 

Halen çok önemli bir kesimin beklediği düzenlemeye dair AK Parti bu zamana kadar bir adım atmamıştı. 

Ancak hükümetin önümüzdeki süreçte EYT düzenlemesine dair ciddi çalışmalar yapacağı öğrenildi. Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre hükümet EYT'de emeklilik yaşına dair bekleme süresini düşürecek. 

Bekleme Süresi 2 yada 3 Yıl Düşürülecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda uygulanması muhtemel fomül ise yaş kriterini bekleyenlere yönelik, bekleme süresinin 2 veya 3 yıl geriye çekilmesi formülü olarak belirtildi. Eğer söz konusu formül uygulanırsa EYT'li olan bir kişi emeklilik için yeni mevzuatta 55 yaşını beklerken 3 yıl geriye dönülecek ve EYT'li kişi 52 yaşında emekli olabilecek. 

Çok Büyük Bir Kitle Emekli Olacak

EYT'de düşünülen formülün hayata geçirilmesi durumunda ise çok büyük bir kesimin emeklilik hakkı elde etmesi bekleniyor. Şuan da Türkiye'de EYT düzenlemesini bekleyenlerin sayısının 5 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@