AK Partili Milletvekili 2022 Asgari Ücret Zammı İçin Net Rakam Verdi! Asgari Ücrete Ne Kadar Zam Yapılacak?

2022 asgari ücret zammının ne kadar olacağı merakla beklenirken AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer yeni bir açıklama yaparak rakam verdi. 

Finans 13.11.2021 - 18:53 13.11.2021 - 18:53 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de milyonlarca asgari ücretli çalışan ve onların aileleri asgari ücrete 2022 yılında yapılacak olan zammın ne kadar olacağını merak etmeye devam ediyorlar. Milyonlarca insanın aylık gelirlerini etkileyecek olan bu zammın miktarının ne kadar olacağına dair çeşitli isimlerden farklı farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

ASGARİ ÜCRET İÇİN YÜKSEK ZAM ORTAK TALEP OLDU

Geçtiğimiz yıllara kıyasla asgari ücrete yapılacak zammın yüksek olmasına dair her kesimden açıklama yapılmaya başlandı. İşçi kesimini temsilen sendika temsilcileri asgari ücret zammının bu yıl geçen yıllara kıyasla daha yüksek olması gerektiğini beyan ettiler. İşveren kesimi ise işçilerin zam taleplerinin haklı olduğunu ama devletin bu yapılacak zammın bir kısmını vergi indirimleri ile karşılamaları gerektiğini bildirdiler. Asgari ücret tespit komisyonunun bir diğer tarafı olan kamudan da asgari ücrete oldukça yüksek bir zam yapılacağına dair açıklamalar yapıldı. 

EN AZ 4 BİN TL OLMALI AÇIKLAMASI

Asgari ücret zammı ile alakalı olarak konuşan son isim ise AK Parti'nin Kayseri Milletvekili İsmail Tamer oldu. Milletvekili İsmail Tamer yaptığı açıklamasında, “Asgari ücret konusu hakkında ben kişisel düşüncemi açıklamak istiyorum. Bana göre şu andaki ekonomik şartlarda asgari ücret 4 Bin TL'nin altında olmamalıdır. Asgari ücretli vatandaşlarımızın durumu hepimizin malumu ve bu konuda ciddi bir iyileştirme yapılmasına ben çok olumlu bakıyorum.” dedi.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NASIL BELİRLENECEK?

Asgari ücret zammı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yönetiminde oluşturulacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek. Bu komisyonda kamuyu temsilen Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçileri temsilen yetkili işçi sendikaları ve işverenleri temsilen yetkili işveren sendikaları eşit sayıda üyeyle yer alacaklar. Yapılacak 3 toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2022'de uygulanacak olan yeni asgari ücreti açıklayacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@