AK Partili Yetkililere Küfür Ettiği İddia Edilen Cumhuriyet Savcısı İçin 6 Yıl Hapis Cezası İstendi!

Twitter'da açmış olduğu bir hesap üzerinden AK Parti'nin üst düzey yöneticilerine küfür ettiği iddia edilen Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G. hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) idari ve Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı adli soruşturma başlatıldığı bildirildi.

AK Partili Yetkililere Küfür Ettiği İddia Edilen Cumhuriyet Savcısı İçin 6 Yıl Hapis Cezası İstendi!

Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G. hakkında sosyal medya üzerinden sahte bir hesap açarak AK Parti'li üst düzey isimlere küfür ve hakaret ettiği iddiasıyla adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alınan Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G.'nin Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacağı ortaya çıktı. Ö.M.G. için 20 Ocak 2021 tarihinde HSK'nın soruşturma izni verdiği belirtildi.

6 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Olaya ilişkin olarak HSK Teftiş kurulu Başkanlığı tarafından bir başmüfettiş görevlendirildi. Başmüfettiş tarafından yapılan ilk incelemenin ardından Ö.M.G.'nin açığa alınması talep edildi. Bu talebi HSK 2. Dairesi kabul ederek Ö.M.G.'yi açığa alma kararını verdi. Ö.M.G. hakkında yürütülen adli soruşturma da tamamlandı. Hakkında hazırlanan iddianamede Ö.M.G.'nin “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve”iftira” suçları nedeniyle 2 yıldan 6 yıl 4 aya kadar hapis cezası istendi. Hazırlanan iddianame Samsun Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da oy birliği ile kabul edildi. Ö.M.G.'nin yargılanmasına 3 Mayıs 2021'de Samsun Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanılacak.

KİMLERE HAKARET ETMİŞ?

Cumhuriyet Savcısı Ö.M.G.'nin AK Parti eski milletvekili Burhan Kuzu'ya, AK parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya'ya, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin'e, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı'ya, Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak'a, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'a, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'a, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek'e ve AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam'a sosyal medya üzerinden hakaret ettiği iddia edildi.

CEP TELEFONUNU DEĞİŞTİRMİŞ

Başlatılan soruşturmada ilgili sosyal medya hesabının Ö.M.G.'ye ait cep telefonu ve numarasından kullanıldığının tespit edilmesi üzerine dosyanın yetkisizlik nedeniyle İstanbul'dan Samsun'a gönderildiği sırada Ö.M.G.'nin bu bilgiye erişerek cep telefonunu 4 Ocak'ta yenilediği ortaya çıktı. Ö.M.G. ifadesinde cep telefonunu yenileme sebebi olarak çocuğunun telefonu suya düşürmesinden kaynaklandığını söyledi.

Ö.M.G.'nin cep telefonunu değiştirmesi ayrıca kendisine bilgi sızdırıldığına dair şüpheleri de arttırdı. İlgili hesabı kullanmadığını ifadesinde söyleyen Ö.M.G.'nin o hesabı kullandığı Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu tarafından tespit edildi.

Emlak365.com