AK Parti'nin 2022 EYT Formülü Basına Sızdırıldı! 50 Yaş Şartıyla Gelebilir

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için AK Parti'nin EYT Formülüne dair kulis iddiaları geldi. Düzenleme kapsamında kritik yaş 50 olacak ve EYT düzenlemesi SGK'ya ek yük getirmemek üzerine kurulacak.

Gündem 05.11.2021 - 09:32 05.11.2021 - 09:32 Mustafa KARAGÖZ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni düzenleme hazırlıklarına dair bilgiler çoğalıyor. 

AK Parti'nin uzun zamandır gündeminde olmayan düzenleme yeni dönemde masada yer alacak başlıklar arasında bulunuyor. AK Parti'nin EYT formülünde ise kritik nokta 50 yaş sınırı olacak. 

AK PARTİ'NİN EYT FORMÜLÜNDE 50 YAŞ SINIRI

Emeklilikte Yaşa Takılanlara dair düzenleme talebi çok uzun süreye dayanıyor. 1999 yılı öncesinde işe girenleri kapsayan emeklilik düzenlemesi kapsamında 5 milyona yakın vatandaş EYT kapsamında yer alıyor. 

EYT kapsamında yer alan vatandaşlar prim ve gün şartını tamamlamış olsalar bile yaş şartı nedeniyle emekli olamıyorlar.

Kritik Tarih 2008 Oldu

EYT kavramının ortaya çıkmasında kritik tarih ise 2008 yılı oldu. 2008 yılında SGK mevzuatında yapılan düzenleme ile emeklilik yaşı kadınlarda 58 erkeklerde 60 oldu. Prim şartı ise 7200 gün oldu. 

2008 öncesi düzenlemede ise 1999 öncesi işe girenler prim ve gün şartını tamamladıklarında emekli olabiliyorlardır. Bu şartlar kapsamında 48 yaşında emeklilik mümkün olabiliyordu. Ancak 2008 düzenlemesi sonrası emekli olmak için yaş şartının da sağlanması gerekti. 

EYT FORMÜLÜNDE KRİTİK 50 YAŞ ŞARTI

2022 EYT düzenlemesine ilişkin ise bazı bilgiler basında yer aldı. AK Parti'nin üzerinde çalıştığı iddia edilen edilen düzenlemeye göre kritik yaş 50 olacak. EYT düzenlemesi çıksa bile 50 yaşından önce kimse emekli olamayacak. 50 yaş sınırı düzenleme olursa yaş sınırı olarak uygulanabilecek ancak bu sınırın değişmesi ihtimalide bulunuyor. 

İKİ MODEL ÖNE ÇIKIYOR

Muhtemel EYT düzenlemesinde iki model çok konuşuluyor. Bu modeller Almanya modeli ve Finlandiya modeli. İki modelde emekli olmak için yaş şartını bekleyenlere erken emeklilik sağlıyor. Ancak her eksik yıl için maaştan kesinti yapılıyor. Almanya modeli EYT düzenlemesi olursa erken emekli olunsa bile normal emeklilik yaşına gelindiği zaman maaş tam oluyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@