AK Parti'nin Mülteci Planı Belli Oldu! İlk Pilot Şehirde Başlatılacak

Suriyeli sığınmacıların büyükşehirlerde örgütlenmeleri çok sayıda şikayeti beraberinde getirirken AK Parti'den mülteciler için yeni adım atılacağı öğrenildi.

Gündem 04.09.2021 - 10:42 04.09.2021 - 10:46 Mustafa KARAGÖZ

AK Parti'den mülteciler için yeni adım geliyor. Son olarak Ankara Altındağ'da yaşanan gerginlik ve sürekli artan tepkiler nedeniyle bu alanda yeni önlemler alınacağı öğrenildi. İşte AK Parti MYK'sından çıkan kararlar. 

AK PARTİ MYK TOPLANTISINDA SURİYELİ KARARI

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Suriyeli konusu ele alındı. Toplantıda alınan karar kapsamında özellikler büyükşehirlerde artan sığınmacı nüfusu için adımlar atılacak.

Hükümetin planı ise başka şehirlerde kayıtlı olduğu halde büyükşehirlerde yaşayan başta Suriyeli sığınmacılar kayıtlı oldukları şehirlere gönderilecekler. İkamet izni olmayan göçmenlerin de sınır bölgesindeki kamplara ya da sınır ötesinde kurulan yeni yerleşim alanlarına dağıtılacaklar. Alınan bu kararlar öncelikli politika olarak belirlendi. 

Sığınmacılara dair atılan adımlarda son olarak Ankara Altındağ'da yaşanan "mülteci" gerginliği etkili oldu. Hükümet sığınmacılara yönelik tepkiselliğin önüne geçilmesi için formül geliştirmeye başladı. Vatandaşların en fazla dile getirdiği büyük illerde "Suriyeli gettolaşması" olduğunun konuşulduğu toplantıda özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı vurgulandı. Bu durumların büyük kitlesel olaylara dönüşebileceği vurgusu yapılırken ilk adım kayıtsız göçmenlere yönelik olacak. 

İşte Atılacak O Adımlar

* Büyükşehirler yeni sığınmacılara kapalı olacak. 

* Başka şehirde kayıtlı olup büyükşehirlerde olanlar kayıtlı oldukları şehirlere gönderilecek. 

* Türkiye'de ikamet izni olmayan göçmenler sınır bölgesindeki kamplara ya da sınır ötesinde kurulan yeni yerleşim alanlarına gönderilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@