Akaryakıt Fiyatları Durdurulamıyor, Benzine Bir Zam Daha Geldi

Rusya Ukrayna savaşının etkisi ile brent petrol fiyatları ile dolar kurundaki dalgalanma devam ettiği için akaryakıt fiyatları durdurulamaz hale geldi. Benzinin litre fiyatına bir zam daha geldi.

Finans 11.05.2022 - 14:25 12.05.2022 - 15:55 Gülşah Konuk Akın

Rusya Ukrayna savaşının devam etmesinin etkisi ile petrol fiyatları ve dövizde dalgalanmalar sürüyor. Her ikisi de akaryakıt fiyatlarını direkt olarak etkilemeye devam ediyor. Son olarak benzinin litre fiyatına 11 Mayıs 2022'den itibaren geçerli olmak üzere 78 kuruş zam yapıldı.  Son yapılan zamla birlikte İstanbul'da benzin 21,13 lira, Ankara'da İzmir'de de 21,22 liraya çıkmış oldu. Ramazan Bayramı'ndan önce de benzine 1 lira 33 kuruş zam yapılmıştı. 10 Mayıs 2022'de 112 dolar seviyelerinde olan brent petrol bugün ise 105 dolara geriledi. Bu dalgalanmanın ardından sektör temsilcilerinden zam haberi geldi. 

BAYRAMDAN ÖNCE ZAM GELMİŞTİ 

Ramazan Bayramı'ndan önce 30 Nisan 2022 Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 33 kuruş zam gelmişti. EPDK, akaryakıt fiyatlarını açıklayan sendika EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve sendika bu suç duyurusundan sonra dava süreci tamamlanana kadar akaryakıt fiyat değişikliklerini duyurmama kararı almıştı. 

BENZİNE-ZAM-GELDİ

Akaryakıt fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasında bulunan işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ve dolar kurundaki değişikliklere göre rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplamanın sonrasında dağıtım firmaları farklı fiyatlar uyguluyor. Bu fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle firmalara, kentlere göre ufak farklılıklar gösteriyor. 

PETROL DÜŞTÜ BENZİN ZAMLANDI

TGRT Ana Haber Sunucusu Ekrem Açıkel, petrol fiyatlarında düşüş olmasına rağmen benzine zam yapılmasına tepki gösterdi. Açıkel, Türkiye'deki doların 15 lirayı aştığını, petrolün varil fiyatının düştüğünü söyleyerek akaryakıt fiyatlarındaki artışın resmi kanallar tarafından açıklanmamasına da tepki gösterdi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@