Akaryakıt Fiyatları İçin Brent Petrol, Dolar Hesabı Yapıldı: Motorine 3 TL, Benzine 90 Kuruş Fazla Ödüyoruz!

Brent petrol fiyatında yaşanan yükselişler akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansırken yaşanan düşüş fiyatları etkilemedi. Brent petrol fiyatı hesabı ile hem motorin hem de benzine indirim beklentisi!

Finans 26.04.2022 - 15:15 26.04.2022 - 15:16 Gülcan Özer

İlk olarak dünyada patlak veren korona virüs salgını nedeniyle çakılan brent petrol fiyatı dibe vurduktan sonra aşılama çalışmalarının başlaması ile yönünü yeniden yukarıya çevirmişti. Hem talebin artması hem de petrol üretimi yapılan pek çok ülkede jeopolitik risklerin artmasıyla beraber brent petrol muhteşem bir dönüş yapmış, dipten zirveye soluksuz bir yükseliş gerçekleştirmişti. 

Yaşanan yükselişin etkisi benzin ve motorin fiyatlarına zam olarak yansırken brent petrole son darbeyi Rusya vurmuştu. Rusya'nın Ukrayna topraklarına girmesi ile beraber brent petrolde büyük bir patlama yaşanmış, brent petrol fiyatı 100 dolar seviyesini soluksuz bir şekilde büyük hızla aşmayı başarmıştı. Sonrasında Amerika başta olmak üzere Avrupalı pek çok ülkenin Rus petrolüne ambargo uygulayacaklarını açıklaması ile brent petrolün fiyatı 140 doları görerek tarihi rekoruna yaklaşmıştı. 

BUGÜN BRENT PETROL FİYATI NE KADAR, KAÇ DOLAR, DÜŞTÜ MÜ?

Brent petrolün yaşadığı aşırı değerlenme Rusya'nın elini güçlendirirken Amerika duruma müdahale ederek kendi rezervlerini satışa açmıştı. Amerika tarafından yapılan hamle ve üretimin arttırılması ile beraber brent petrolde büyük bir gevşeme yaşanırken bugün itibari ile brent petrolün fiyatı dalgalı seyretmeye devam ediyor. Bugün brent petrolün fiyatı 103,04 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

brent petrol fiyatı 26 nisan

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM BEKLENTİSİ! AKARYAKIT FİYATLARINA İNDİRİM VAR MI, AÇIKLANACAK MI?

Brent petrolde yaşanan düşüş hem benzin hem de motorin fiyatlarına indirim beklentisi oluşmasına neden oldu. Konuyu değerlendiren TGRT Haber sunucusu Ekrem Açıkel, brent petrolde yaşanan düşüşe rağmen benzin ve motorine indirim yapılmamasına tepki gösterdi. Açıkel yaptığı açıklamasında "16 Mart günü dolar 14 lira 75 kuruş, bugün ise 14,75 aynı mı aynı? Aynı. Bir varil petrol Akdeniz piyasasında 100 dolar. 16 Mart'ta da aynı bugün de aynı. Dolar aynı petrol aynı. Peki ben 16 Mart'ta 1 litre benzini kaça alıyordum, 18 lira 10 kuruşa. Fark ne? 1 litrede 90 kuruş kazıklanıyorum "diyerek benzinin litre fiyatında 90 kuruş, bir depo benzinde ise 40 TL fazla ödeme yapıldığını söyledi. 

brent-petrol-zammı

Motorin fiyatlarında daha da kötü bir durumun olduğunu belirten Açıkel, 16 Mart tarihinde 1 LT motorin fiyatının 18 lira 71 kuruşa satıldığını bugün ise bu fiyatın 22 lira olduğunu belirterek aradaki zam farkının 3 lira 35 kuruş olduğunu, bir depo mazot alan vatandaşın 167,50 TL fazla ödeme yaptığını söyleyerek indirim talep etti. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@