Akaryakıta Katmerli Zam! Benzin Ve Motorinin Litre Fiyatına Zam Kararı Resmen Açıklandı!

Petrol ürünlerinin fiyatlarında ve dolar kurunda yükselişler meydana gelmesinin ardından Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin fiyatları güncellendi. Benzin ve motorine ne kadar zam geldi? 

Finans 07.10.2021 - 18:35 07.10.2021 - 18:42 Engin Uzunoğlu

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat artışları ve dolar kurunun yüksekten seyretmesi üzerine Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin fiyatlarına zam yapılmasına dair beklenti gerçekleşti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından akşam saatlerinde benzin ve motorin zammı resmen açıklandı. 

PETROL FİYATLARI TIRMANIYOR!

Son günlerde yükselen petrol fiyatları küresel risklerden dolayı üst seviyeden işlem görmeye devam ediyor. Salgın endişesi ve ekonomilerin yeniden kapanma ihtimalinin fiyatlanması ile yükselen petrol fiyatları petrol ithal eden ülkeleri zor durumda bırakıyor. Uluslararası piyasalarda brent petrolün varili, 82 dolar sınırına dayandı. Bu yüksek fiyatlama ise akaryakıt ürünlerinin maliyetlerini tüm dünyada arttırdı. 

Türkiye ekonomisinde dolar kuru sorunu ise yaşanmaya devam ediyor. Dolar kuru şu anda 8,87 TL'den işlem görürken akaryakıt ürünlerinin fiyatlarında etkili olması nedeniyle hem benzine hem de motorine zam yapılması gereklilik haline geldi. Bu konudan yapılan yeni maliyet hesaplamaları sonucunda da hem motorine hem de benzine zam yapıldığı resmen açıklandı. 

BENZİNE 26 KURUŞ ZAM!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşvren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan hesaplamalar neticesinde benzinin litre fiyatına 26 kuruş tutarında zam yapılmasın akarar verildi. EPGSİ tarafından yapılan zam açıklamasına göre benzine yapılan 26 kuruşluk zam miktarı Eşel Mobil Sistemi gereği devletin benzinden aldığı ÖTV'den tahsil edilecek. Dolayısıyla benzin zammı pompa fiyatlarına herhangi bir şekilde yansıtılmayacak. 

MOTORİNE ÖNCE 12 KURUŞ, SONRA 23 KURUŞ ZAM!

EPGİS'in açıkladığı bir diğer fiyat güncellemesi olan motorin zammında ise pompaya yansıyacak bir fiyat artışı hesaplaması yapıldı. Buna göre önce motorinin litre fiyatına 12 kuruş zam yapılmasın akarar verildi. Bu yapılan 12 kuruş tutuarındaki zammın ise Eşel Mobil Sistemi gereği devletin ÖTV payından karşılanması kararlaştırıldı. Ancal motorin zammı bununla da sınırlı kalmadı.

benzin motorin zammı

EPGİS tarafından ikinci bir zam açıklaması yapılarak motorinin litre fiyatına 12 kuruşluk zammın ardından 23 kuruşluk daha bir zam yapıldığı duyuruldu. Bu yapılan ikinci zam olan 23 kuruşluk motorin zammının pompa fiyatlarına yansıtılacağı bildirildi. Bu zam kararının ardından motorinin litre fiyatı Ankara'da 7,58 TL'ye, İstanbul'da 7,52 TL'ye ve İzmir'de de 7,60 TL'ye yükselecek. Motorin zammı bu gece yarısından itibaren geçerli olacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@