Akaryakıta Yüzde 50 Zam iddiası Gündemden Düşmüyor! EPGİS'ten Açıklama Yapıldı, Benzin Ve Motorine Zam Gelecek Mi?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına büyük oranda zam yapılacağı iddiaları gündemden düşmüyor. EPGİS Genel Başkanı Fesih Aktaş'tan akaryakıt zammı ile alakalı olarak yeni bir açıklama geldi.

Akaryakıta Yüzde 50 Zam iddiası Gündemden Düşmüyor! EPGİS'ten Açıklama Yapıldı, Benzin Ve Motorine Zam Gelecek Mi?

Küresel petrol piyasalarında fiyat artışları son günlerde zirveye çıktı. Gerçekleşen bu fiyat artışlarının ardından Türkiye'de de akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam yapılcağı iddia ediliyor. Henüz iddia olarak gündemde olan akaryakıt zammı ile alakalı olarak gelişmeler çok yakından takip edilmeye başlandı.

PETROL FİYATLARI DURDURULAMIYOR

Petrol fiyatları son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Dünyada üretimin devam etmesi, fabrikaların çalışması ve petrol üreten ülkelerin politikaları ile brent petrolün varil fiyatı 84 dolar seviyesine kadar fırladı. Sektör temsilcilerine göre petrol fiyatlarında herhangi bir geri çekilme beklenmezken ilerleyen günlerde fiyatlarda artışlar sürecek.

DOLAR KURU AKARYAKIT MALİYETLERİNİ ARTTIRDI

Petrol tarafından fiyat yükselişleri gerçekleşirken dolar kurunda da fiyatlar Türk lirası aleyhinde oluşmaya devam ediyor. Dolar kuru son olarak 9,20 TL'ye kadar ulaştı. Bundan dolayı akaryakıt maliyetlerinde de artış gerçekleşti. Türkiye'de akaryakıt sektörü normal bir zam içerisine girerken bir de ÖTV açıklamaları kafaları karıştırdı.

DEVLETTEN 46 MİLYAR TL'LİK FEDAKARLIK

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş çok kritik bir açıklama yaparak, “Devlet akaryakıtta Eşel Mobil Sistemi uygulaması ile 2021 yılında 31 milyar liralık ÖTV ve buna bağlı olarak da KDV gelirinden feragat etti. Devlet bu fedekarlığı vatandaşların fiyat artışlarından etkilenmemesi ve ekonominin sürdürülebilirliği için yaptı. Yıl sonuna kadar yapılması planlanan bu fedakarlık 46 Milyar lirayı bulacağı şeklinde açıklama yapılmıştı.” dedi.

AKARYAKITA YÜZDE 50 ZAM SEÇENEĞİ

Akaryakıt zammı hakkında konuşan EPGİS Genel Başkanı Fesih Aktaş, “Akaryakıttan elde edilen ÖTV ve KDV gibi gelirler devletin bütçesinde çok önemli bir yer tutuyor. Ancak devletin bu fedakarlığı ne kadar daha sürdüreceği konusu bizim yorum yapabileceğimiz bir mesele değil. Tabiki bazı ihtimaller var.

Şu anda akaryakıt zammı ile alakalı iki ayrı seçenek bulunuyor. Radikal bir karar alınıp benzinin litre fiyatına 2,30 TL, motorinin litre fiyatına 2,56 TL, LPG oto gaza da 1 TL ve bunlara bağlı olarak KDV de eklenerek zam yapılarak pompa fiyatlarına yansıtılabilir. Bu da şu andaki fiyatlara göre yüzde 50 zam anlamına gelir. Bu yol tercih edilmezse devlet akaryakıtta fedakarlık yapmaya devam ederek vergi kayıplarını göze alır ve herhangi bir zam gündeme gelmez.” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER