Akaryakıtta Fiyat İndirimi Açıklaması! Motorin İndirimi Pompaya Yansıyacak Mı?

Küresel petrol piyasalarında fiyat oynaklığı ve dolar kurundaki düşüşlerden dolayı motorin fiyatına güncelleme yapılacağı bildirildi. Motorin fiyatına gelen indirim pompa fiyatlarına yansıyacak mı?

Akaryakıtta Fiyat İndirimi Açıklaması! Motorin İndirimi Pompaya Yansıyacak Mı?

Türkiye ekonomik veriler açısından oldukça hareketli bir süreçten geçiyor. Küresel piyasalardaki fiyatlamalar da Türkiye'deki fiyatlamaları etkiliyor. Bundan dolayı da özellikle akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinde sık sık yeniden hesaplamalar yapılması durumunda kalınıyor.

PETROL FİYATLARINDA KARIŞIK SEYİR

Küresel petrol piyasasında fiyatlarmalar geniş bir bant aralığında gerçekleşmeye başladı. Geçtiğimiz hafta brent petrolün varil fiyatı 75 doların üzerine çıkmıştı. Koronavirüs salgınının delta varyantının dünyada etkisini arttırması ile oluşan endişelerle bu hafta brent petrolün varil fiyatı 70 doların altına kadar çekildi.

BRENT PETROL DÜŞÜŞÜN ARDINDAN 72 DOLARA ÇIKTI

Bugün petrol fiyatlarında bir yükseliş trendi hakim olmaya başladı. Bu trend ile brent petrolün varil fiyatı 71 dolara kadar çıktı. Ancak tüm bu fiyat değişimleri Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin maliyet hesaplamalarını değiştirecek seviyede olduğu için yeni bir hesaplama yapılmasını zorunlu hale getirdi.

DOLAR KURU DÜŞÜŞÜ AKARYAKIT MALİYETLERİNE YARADI

Akaryakıt ürünlerinin maliyet hesaplamalarında en önemli verilerden birisi de dolar kuru oluyor. Dolar kurunun düşüşe geçmesiyle beraber Türkiye'de akaryakıt maliyetlerinde bir gerileme meydana geldi. Hafta başında 8,66 TL olan dolar kuru bugün yeniden 8,60 TL seviyesine çekildi. Bu da akaryakıt ürünlerinin maliyetlerinde önemli bir düşüş meydana gelmesini sağladı.

AKARYAKIT ÜRÜNLERİNİN HESAPLAMASINI EPGİS YAPIYOR

Türkiye'de akaryakıt ürünlerinin maliyet hesaplamaları Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılıyor. Küresel piyasalardaki fiyat değişimlerini günlük olarak takip eden EPGİS yapılan yeni hesaplamalarla Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını yeniden belirleyip piyasaya yön veriyor.

EPGİS MOTORİNE İNDİRİM YAPILACAĞINI AÇIKLADI

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan son hesaplama ile motorinin litre fiyatına indirim yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Bir süredir zamlarla gündem olan akaryakıt ürünlerinde önemli bir aranın ardından ilk defa indirim kararı verildi. Buna göre EPGİS motorinin litre fiyatına 22 kuruşluk indirim yapıldığını açıkladı.

motorin indirimi açıklaması

MOTORİN İNDİRİMİ POMPAYA YANSIYACAK MI?

Türkiye'de son yapılan akaryakıt zamları Eşel Mobil Sistemi kapsamında uygulanmamıştı. Dolayısıyla direkt olan pompa fiyatlarına yansımıştı. Ancak bu gece yarısından itibaren uygulanacak olan 22 kuruşluk motorin indirimi pompa fiyatlarına yansımayacak.

Motorin indirimi vatandaşları herhangi bir şekilde etkilemyecek. Vatandaşlar aynı fiyattan motorin satın almaya devam edecekler. Bu indirim devletin motorinden aldığı ÖTV miktarından mahsup edilecek. Böylelikle devlet motorinden litre başına 22 kuruş daha fazla ÖTV tahsilatı yapmış olacak.

SONRAKİ HABER