Akaryakıtta Son Dönemin En Büyük Zammı Geliyor! Benzin, Motorin, LPG Otogaz Fiyatları Alev Alacak!

Döviz kurlarında meydana gelen yükselişler vatandaşlara yansımaya devam ediyor. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına son zamanların en büyük zammının yapılacağı iddia edildi. 

Finans 23.11.2021 - 19:56 23.11.2021 - 19:56 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisi çok çalkantılı bir süreçten geçiyor. Döviz kurlarının hızlı bir şekilde yükselişi ve kontrolün elden gitmesi ile vatandaşları oldukça kötü günler bekliyor. Özellikle kur yükselişlerinin ilk yansıdığı ürün olan akaryakıt ile alakalı olarak sektör kaynaklarından zam iddiası geldi. Bu iddianın gerçekleşmesi ile akaryakıt fiyatlarına son dönemlerde yapılan en büyük zam yapılacak.

KÜRESEL PİYASALARDA PETROL FİYATALARI ARTIYOR

Küresle piyasalarda petrol fiyatları kısa bir duraklama döneminin ardından yeniden artışa geçti. Gelen son bilgilere göre brent petrolün varil fiyatı yeniden 82 dolar sınırına dayandı. Sadece son 24 saat içerisinde brent petrolün fiyatı yüzde 3 oranında yükseldi. Bu durum akaryakıt ürünlerini ithalat kaleminden karşılayan Türkiye gibi ülkelerde fiyat baskılarını da beraberinde getiriyor. 

BENZİNE, MOTORİNE VE LPG OTOGAZA DEV ZAMLAR GELİYOR 

Türkiye'de akaryakıt fiyatları son günlerde sık sık değişmeye başladı. Döviz kurlarındaki yükseliş trendi ve küresel petrol piyasalarındaki yüksek fiyatlama akaryakıt zamlarını da beraberinde getiriyor. Son olarak sektör kaynakları yeni zam miktarına ve zam tarihine dair yeni bir iddiada bulundular. 

Sektör kaynaklarının iddiasına göre Türkiye'de benzinin litresine 90 kuruş, motorinin litresine 70 kuruş ve LPG otogazın litresine de 90 kurul zam yapılacak. Zammın yarın gün içerisinde Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından resmen açıklanacağı ve pompa fiyatlarına da Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece yarısından itibaren yansıyacağı bildirildi. 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ İŞLEVSİZ HALE GELDİ 

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına 2021 yılı içerisinde devlet tarafından Eşel Mobil Sistemi ile bir denge getirilmeye çalışılmıştı. Yılın ilk 9 ayında da bu konuda başarı sağlandı. Devletin akaryakıt ürünlerinden alması gereken ÖTV'nin büyük kısmından vazgeçmesi ile akaryakıt zamları vatandaşlara yansıtılmadı. Ancak akaryakıtta Eşel Mobil Sistemi'nde ÖTV ile alakalı bir pay kalmadığı için son dönemlerde yapılan zamlar direkt olarak pompa fiyatlarına yansıtılıyor. Dolayısıyla yarın gece yarısından itibaren geleceği iddia edilen dev benzin, motorin ve lpg otogaz zammı da pompa fiyatlarına yansıtılacak. 

Akaryakıt ürünlerine gelecek zamlar resmen açıklandığında gelişmeleri anı anına haber siteminden takip edebilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@