Akaryakıtta Yılın Son Zammı Duyuruldu! EPGİS Benzin Zammını Resmen Açıkladı!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yılın son zammı geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) bu gece yarısından geçerli olacak benzin zammını duyurdu.

Finans 30.12.2021 - 20:10 30.12.2021 - 20:10 Engin Uzunoğlu

2021 yılının sona ermesine saatler kalırken Türkiye'de yılın son akaryakıt zammı resmen açıklandı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yayınlanan duyuruya göre benzin fiyatlarına pompaya yansıyacak şekilde bu gece yarısından itibaren geçerli olacak zam ilan edildi.

MALİYETLER ARTTI!

Küresel petrol piyasalarında fiyat artışları dikkat çekiyor. Şu anda brent petrolün varil fiyatı 80 dolar sınırına dayandı. Petrol fiyatlarında geçtiğimiz haftalarda meydana gelen düşüşler omicron varyantı ile gerçekleşmişti. Ancak koronavirüsün bu varyantının etkisinin tahmin edildiği gibi yüksek olmadığının belli olmasının ardından petrol fiyatları hızlı şekilde yükselmeye başladı. Brent petrolün varil friyatı 68 dolar seviyesine düşmüşken şimdi 80 dolar civarında fiyatlanıyor.

Dolar kurundaki yükselişler de yapılan akaryakıt zammında etkili oldu. Dolar kuru 13,15 TL seviyesinden şu anda işlem görüyor. Dolayısıyla akaryakıt maliyetlerinde de artış meydana geldi. Bu maliyet artışından dolayı akaryakıt fiyatlarında güncelleme yapılması zorunluluk haline geldi. EPGİS de akaryakıt ürünlerinde sadece benzinin litre fiyatında değişikliğe gitti.

EPGİS YILIN SON BENZİN ZAMMINI DUYURDU

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarını hesaplayarak yeni fiyat değişikliklerini duyuran EPGİS son dakika zam açıklaması yaptı. Bu açıklamaya göre benzinin litre fiyatında artışa gidildi. Bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatı 68 kuruş zam yapılacak. bu zam tamamen pompa fiyatlarına yansıyacak ve vatandaşlar benzin satın alırken litre başına 68 kuruş daha fazla ödeme yapmak durumunda kalacaklar.

benzin zammı-3

EŞEL MOBİL SİSTEMİ BENZİN ZAMMINI KARŞILAMADI

Geçtiğimiz haftalarda yapılan düzenlemeler ile akaryakıt ürünlerinde devletin ÖTV payı için bir alan yaratılmış ve zamların bundan karşılanacağı açıklanmıştı. Eşel Mobil Sistemi denilen bu fiyatlama uzun bir süre uygulanmış ve vatandaşlar benzin zamlarının çoğundan etkilenmemişlerdi. Ancak yapılan son zam Eşel Mobil Sistemi'nden karşılanmayarak direkt olarak pompa fiyatlarına yansıtılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@