Akaryakıtta Zam Yağmuru Durdurulamıyor! EPGİS Motorin Zammını Resmen İlan Etti!

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların önü arkası kesilemiyor. EPGİS yeni bir zam duyurusu daha yaparak motorinin litre fiyatının arttığını duyurdu. Motorine ne kadar zam geldi?

Finans 07.02.2022 - 19:11 07.02.2022 - 19:11 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde meydana gelen zayıflamanın en bariz görüntüsü akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlarla ortaya çıkıyor. Türk lirasının dolar kuru karşısında zayıflaması ve petrol fiyatlarındaki yükselişler akaryakıt ürünlerine zam olarak yansıyor.  Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan son dakika açıklaması ile bir zam haberi daha ilan edildi. 

MOTORİNE 80 KURUŞ ZAM GELDİ

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarında meydana gelen değişimleri maliyet ve vergi açısından hesaplayıup belirleyen kurum olan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) yeni haftaya da akaryakıt zammı ile başladı. Kurum tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde motorinin litre fiyatına zam yapıldı. EPGİS zam miktarını ise litre başı 80 kuruş olarak açıkladı. Bu zamla beraber motorin Türkiye'de tarihi seviyelere yükselmiş oldu.

epgis motorin zammı-1

AKARYAKIT ZAMMI NEDEN OLDU?

Akaryakıt fiyatlarına neden zam yapıldığı merak edilip sorgulanmaya başlandı. Öncelikle dolar kurunda bugün hafif bir yükseliş meydana gelerek 13,60 TL seviyesine dayanıldı. Bu hafif yükseliş küresel piyasalardaki petrol fiyatları ile eklenince akaryakıt maliyetlerinde yeni fiyat güncellemesi yapılmasını zaruri hale getirdi. Küresel petrol piyasalarında brent petrolün varil fiyatı 93 dolar seviyesine yükseldi. Petrol fiyatlarındaki yükseliş ve dolar kurundaki artışlar akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasını gerektirdi. 

BENZİN FİYATINA DA ZAM YAPILACAK MI?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından motorinin litre fiyatına yapğılan 80 kuruşluk zammın ardından gözler benzin fiyatlarına da çevrildi. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak sektör kaynakları benzinin de litre fiyatına 80 kuruş civarında bir zam beklediklerini daha önce ifade etmiştiler. Muhtemelen benzin zammı da yarın açıklanacak. Ancak benzine zam yapılacağına dair henüz resmi bir adım atılmadı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@