Akkuyu NGS'de Son Durum: Buhar Jeneratörleri Sahaya Taşınıyor!

Açıldığında Türkiye'nin ilk Nükleer Güç Santrali olacak Akkuyu NGS projesi için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. İşte projede son durum!

Emlak Haberleri 02.09.2021 - 13:17 02.09.2021 - 13:18 Gülcan Özer

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinde çalışmalar tüm hızı ile devam ederken Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali unvanını elde edecek projede yeni bir seviyeye geçildi. Akkuyu NGS İkinci Güç Ünitesi için buhar jenaratörlerinin sahaya sevkiyat sürecine başlandı. 

Rosatom'un makine yapım işlemlerini üstlenen bölümü olan Atomenergomash'ın bir parçası olan AEM-Technology tarafından yapılan resmi açıklama ile Akkuyu NGS projesinde kullanılacak olan 4 buhar jenaratörünün üretim sürecinin tamamlanarak sevkiyatlarına başlandığı duyuruldu. 

BUHAR JENARATÖRLERİ TÜRKİYE'YE DOĞRU YOLA ÇIKTI! 

Şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre 4 buhar jenaratörü ilk olarak Kara kullanılarak Tsimlyansk Barajı Limanı'na ulaştırılacak. Burada 650 tonluk köprülü vinç yardımı ile buhar jenaratörleri mavnaya yüklenecek ve deniz yolu üzerinden Türkiye'ye ulaştırılacak. 

HER BİR TANESİ 355 TON! 

Buhar jenaratörlerinin sadece bir tanesinin 355 ton ağırlığında olduğu belirten AEM-technology Genel Müdürü Igor Kotov "Bugün Türkiye'deki ilk nükleer güç santralinin ikinci ünitesi için setin sevkiyatına başlıyoruz. Bizim için kilit nokta, bunun belirlenen zamandan çok önce başlamış bir sevkiyat olmasıdır" diyerek buhar trübünlerini söz verdikleri tarihten 8 ay önce tamamladıklarını dile getirdi. 

AKKUYU NGS NE ZAMAN AÇILACAK, HANGİ TARİHTE BİTECEK, TAMAMLANACAK?

Türkiye'nin ilk Nükleer Enerji Santrali olacak olan Akkuyu NGS toplamda 4 reaktörden oluşacak. Dev projede ilk reaktörün Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünün kutlanacağı 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@