Akkuyu NGS'de Yeni Aşamaya Geçildi! Reaktör Tabanını Temperleme İşlemi Yapıldı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 3. güç ünitesi için nükleer reaktör tabanının temperleme işlemi gerçekleştirildi. Akkuyu NGS, işlem detaylarını yazılı açıklamayla duyurdu.

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 09:35 28.12.2021 - 09:36 Büşra Uluşen

Mersin'in Gülnar ilçesinde yapılmaya devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 3. güç ünitesi için nükleer reaktör tabanının temperleme işlemi gerçekleştirildi. 

Akkuyu Nükleer AŞ tarafından yapılan açıklamada, Akkuyu NGS üçüncü güç ünitesi için yapılan temperleme işleminin, Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu'nun (Rosatom) makine ypımı bölümü Atomenergomash bünyesinde AEM-technology'nin Vlgodonks şubesi uzmanları tarafından gerçekleştirildiği açıklandı. 

akkuyu ngs

Güç Ünitesinin Reaktör Tabanı Temperleme İşlemi Yapıldı

Akkuyu Nükleer AŞ tarafından yapılan yazılı açıklamada, nükleer reaktörün tabanının imalatı, borunun kesilmesi, borunun açılması, ısıtılmış parçanın yarım küre şeklini alması için preslenmesi ve temperlenmesi olmak üzere toplamda dört temel işlemde oluştuğu belirtildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş'den yapılan resmi açıklamada şu ifadelere yer verildi:

akkuyu

Son aşamada reaktör tabanının dokuz saat boyunca 910 derece sıcaklıkta bir yer altı fırınında ısıtıldığı, sonrasında bir vinç yardımıyla kızgın iş parçasını suyla dolu bir yeraltı söndürme tankının içerisine yerleştirdiler.  

1,5 saat boyunca tankta tutulan taban, daha sonra metalin gerekli mekanik özelliklerine ulaşmak için 700 derecede yaklaşık 40 saat boyunca temel temperleme için bir fırına aktarıldı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@