Akrabaya Bedelsiz Kiralanan Ev İçin Kira Gelir Vergisi Ödenir Mi?

Akrabaya bedelsiz kiralanan ev için ev sahipleri kira gelir vergisi öderler mi? Bedelsiz kiralanan evler için kira gelir vergisi şartları nelerdir?

Emlak Haberleri 28.12.2021 - 21:41 28.12.2021 - 21:41 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de vergilendirme sistemi gereği kiralanan evler için ev sahipleri kira geliri elde ettiklerinden dolayı ki,ra gelir vergisi ödemekle yükümlüdürler. Ancak bazen özel durumlarda ev sahipleri sahip oldukları evleri bedelsiz olarak kiralamakta ve herhangi bir kira geliri elde edemiyorlar. Böyle bir durumda ev sahipleri kira gelir vergisi ödemekle yükümlü müdürler? 

BEDELSİZ KİRALANAN EV İÇİN KİRA GELİR VERGİSİ ÖDENİR Mİ?

Ev sahibinin evini kime bedelsiz kiraladığı kira gelir vergisi yükümlülüğünde etkili olmaktadır. Anne, baba, çocuk, torun, dede, nine ve kardeşlere yapılan bedelsiz ev kiralama işleminden dolayı ev sahiplerinin kira gelir vergisi ödemeleri gerekmemektedir. Ancak burada da bir ayrıntı bulunmaktadır. Örneğin ev sahibinin 5 evi varsa ve bunun birisini annesine bedelsiz kiralamışsa o ev için kira gelir vergisi ödenmesi gerekmez. Ancak ikinci bir evi kardeşine bedelsiz kiralarsa ev sahibinin o ev için kira gelir vergisi ödemesi gerekmektedir. Yalnızca bir ev için ev sahiplerine kira gelir vergisinden istisna tanınmaktadır.

ARKADAŞA BEDELSİZ EV İÇİN KİRA GELİR VERGİSİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Ev sahipleri arkadaşlarına veya açıklanan listede yer almayan akrabalarına bir evi bedelsiz kiralasalar dahi kira gelir vergisi ödeme zorunluluğu içerisinde kendilerini bulurlar. Bu konuda herhangi bir şekilde istisna uygulanmamaktadır. Kira geliri elde edilememiş olsa dahi kira gelir vergisi ödeme yapılmalıdır. Peki bedelsiz kiralanan bir ev için kira gelir vergisi nasıl hesaplanır?

BEDELSİZ KİRALANAN EV İÇİN KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLAMA

Herhangi bir şekilde kira geliri elde edilememesine rağmen bedelsiz kiralanan bir ev için ev sahipleri kira gelir vergisi ödemek durumunda kalabilirler. Böyle bir durumda kira gelir vergisi hesaplarında emsallere bakılır. Aynı özelliklere sahip ve aynı muhitte olan evlerden elde edilen kira gelirleri üzerinden vergilendirme yapılarak ev sahiplerinin ödemeleri istenir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@