Alanya Gazipaşa Kayalar Kıyı Bandı, Cumhurbaşkanı Kararı İle Kesin Korunacak Hassas Alan İlan Edildi

02 Şubat 2022 Tarihli ve 31738 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı için kesin korunacak hassas alan kararı çıktı!

Emlak Haberleri 02.02.2022 - 07:24 02.02.2022 - 07:24 Gülcan Özer

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 5145 sayılı Antalya İli, Alanya ve Gazipaşa İlçeleri Sınırları İçerisinde Bulunan Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı Doğal Sit Alanının Koruma Statüsünün Yeniden Değerlendirilmesi Sonucunda, Bazı Alanların Kesin Korunacak Hassas Alan Olarak Tescil ve İlan Edilmesi Hakkında Karar, 02 Şubat 2022 Tarihli ve 31738 Sayılı Resmî Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yayımlanan karar kapsamında daha önce doğal SİT alanı olarak belirlenen ve koruma altına alınan bölge yeni karar kapsamında Kesin Korunacak Hassas Alan Olarak belirlendi ve statüsü değiştirildi. Karar bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanarak, yayımlandığı tarih itibari ile yürürlüğe konuldu. Bölge bir süredir imara açılacağı yönündeki söylentiler ile gündemdeki yerini koruyordu. 

Antalya İli, Alanya ve Gazipaşa İlçeleri Sınırları İçerisinde Bulunan Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı Doğal Sit Alanının Koruma Statüsünün Yeniden Değerlendirilmesi Sonucunda, Bazı Alanların Kesin Korunacak Hassas Alan Olarak Tescil ve İlan Edilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 5145)

Antalya İli, Alanya ve Gazipaşa İlçeleri Sınırları İçerisinde Bulunan Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı Doğal Sit Alanının Koruma Statüsünün Yeniden Değerlendirilmesi Sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109 uncu maddesi gereğince karar verilmiştir. 

alanya sit kararı resmi gazete

KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında bölge halkı tarafından Antalya'nın gizli cenneti olarak anılan Alanya-Gazipaşa-Kahyalar Kıyı Bandı kesin korunacak hassas alan olarak ilan edildi. SİT alanı olarak ilan edilen bölgelerde yapılaşmaya kesinlikle izin verilmezken kesin korunacak hassas alan olarak belirlenen alanlarda ise koruma bölgeleri ile bütünlük sağlayacak, bu bölgenin korunmasına olumlu katkı verecek, doğal ve kültürel yapıya uyumlu, düşük yoğunluktaki turizm ve yerleşimlere izin verilmektedir. 

Son dönemde pek çok bölgede SİT alanı kararı değiştirilerek kesin korunacak hassas alan ilan kararı çıkarken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum bu bölgelerin imara açılacağı iddialarını reddetmişti. Bakan Murat Kurum amaçlarının SİT bölgelerine yapılan kaçak yapılarla mücadele olduğunu, buradaki yapılaşmaya bir çeki düzen vermek istediklerini söylemişti.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@