ALES Sınavı Ertelendi Mi, ÖSYM 2021 ALES Sınavını Ne Zaman Yapacak?

Türkiye'de tam kapanma dönemine geçiş yapılmasının ardından en çok araştırılan konulardan birisi de ALES sınavının iptal edilip edilmediği oldu. ALES sınavı iptal edildi mi? İçişleri Bakanlığı ve ÖSYM ALES sınavı hakkında iptal açıklaması yaptı mı? ALES sınavı ne zaman yapılacak?

ALES Sınavı Ertelendi Mi, ÖSYM 2021 ALES Sınavını Ne Zaman Yapacak?

Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapılan son kabine toplantısından tam kapanma kararı çıktı. Bu karar ile Türkiye koronavirüs sürecinde en sıkı tedbirleri 29 Nisan 2021 ile 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulamaya sokacak. Bu süreçte tüm alanlar alınan yeni tedbirlerden etkilenecek. Özellikle eğitim alanında kısıtlama ve erteleme kararları gelmeye başladı. Peki ALES sınavı ertelenecek mi?

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SINAVLARI ERTELEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı yapılan kabine toplantısında alınan kararlara yönelik bir açıklama yaptı. Bakanlıkça yapılan açıklamaya göre özel veresmi tüm eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ara verildi. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı daha önce planlanan ve 17 Mayıs'a kadar programlanan tüm sınavların da ertelendiğini duyurdu. Peki Milli Eğitim Bakanlığı'nın yüz yüze sınavları ertelenmesinden ÖSYM sınavları etkilenecek mi?

ALES ERTELENECEK Mİ?

ALES sınavının yapılması için gözler İçişleri Bakanlığı'na ve ÖSYM'ye çevrildi. İçişeri Bakanlığı tarafından yayımlanan tam kapanma tedbirleri genelgesinde ALES sınavına ilişkin bir detay verilmedi. İçişleri Bakanlığı ALES sınavı için herhangi bir karar duyurmadı. Bunun üzerine şu anda tüm gözler ÖSYM'ye çevrildi. ÖSYM tarafından yapılacak açıklama ALES sınavının akıbetini belli edecek. Ancak oluşan son algıya göre ALES sınavından bir erteleme kararı bekleniyor. Nihali karar için ise ÖSYM'nin yapacağı açıklama ile netleşecek.

ALES SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

ALES sınavı için ÖSYM'den herhangi bir erteleme kararı gelmezse bu sınav daha önce duyurulan sınav takvimine uygun olarak yapılacak. Böyle bir durumda adaylar LALES/1 2021 sınavına 2 Mayıs 2021'de girecekler. Ancak bir erteleme kararı gelirse ALES sınavı için yeni bir tarih belirlenecek.