Algı Operasyonu Yapılıyor Diyen Selçuk Geçer'den Şok Çıkış! Dolar Kurunun Piyasa Değeri 14 TL Değil 25 TL İddiası!

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer son finansal analizinde dolar kuruna dair değerlendirmelerde bulunarak piyasadaki dolar kurunun 25 TL olduğunu iddia etti. Dolar kuru yükselir mi?

Finans 29.04.2022 - 22:44 29.04.2022 - 22:44 Engin Uzunoğlu

Türkiye’de finansal alanda önemli gelişmeler olmaya devam ediyor. Türk lirası dolar kuru karşısında ciddi değer kayıplarına uğramazken piyasadaki yüksek enflasyonun etkisi oldukça sıkıntılı bir süreci beraberinde getiriyor. Yatırımcılar varlıklarını enflasyona karşı korumak için ciddi sıkıntı içerisine girerken ünlü ekonomist Selçuk Geçer yeni bir finansal analizde bulundu. 

ENFLASYON ARTMAYA DEVAM EDECEK

Enflasyon konusunda önemli eleştirilerde bulunan Selçuk Geçer, “Açıklanan enflasyon rakamları bizim hayatımızda yaşadığımız enflasyonu ifade etmiyor. Verilere baktığımızda ilerleyen süreçte enflasyonun yeniden yükseleceğini şimdiden görüyoruz. Üretmediğiniz süreçte hayat pahalılığı ile karşı karşıya kalacaksınız. Gelirler artmıyor ama harcamalar artıyor. Enflasyonu artık kontrol altına alamazlar ama yapacakları propagandaya zemin hazırlıyorlar.” dedi.

ENFLASYON DÜŞMEYECEK!

Enflasyonun düşmeyeceğini iddia eden Selçuk Geçer, “Türkiye’de yakıcı, yıkıcı bir yüksek enflasyon var. Yaz aylarında meyve sebze üretimi ile enflasyon düşecek diye hesaplıyorlar. Ancak mazota, gübreye zam yapılıyor. Yaz aylarında enflasyon düşmez ama yatay seyredebilir. Eylül ayında ise enflasyon yeniden sıçrama yapar. Bir algı operasyonu yapıyorlar. Enflasyon önümüzdeki aylarda düşecek diyorlar. Enflasyon bırakın önümüzdeki ayları önümüzdeki yıllarda bile düşmeyecek.” ifadelerini kullandı.

ALGI OPERASYONU İÇİN HAZIRLIK YAPIYORLAR

Enflasyon ile alakalı bir algı operasyonunun hazırlığının yapıldığını söyleyen Selçuk Geçer, “Enflasyonun yükseliş hızı yavaşlayabilir. 100 TL’ye geçen sene aldığımız ürünü 160 TL’ye alıyorsak bu fiyat 180 TL’ye çıkınca enflasyon düşüyor olmuyor. Sadece enflasyonun yükseliş hızı yavaşlıyor. Bunu Merkez Bankası Başkanı bilmiyor mu? Herkes bunu biliyor ama yarın bunun pazarlamasını yapmak için hazırlık yapıyorlar. Yüzde 60 enflasyon vardı yüzde 30 enflasyona çıkardık diyecekler.” şeklinde konuştu.

dolar kaç tl olur

DOLAR KURUNUN PİYASA DEĞERİ 25 TL İDDİASI

Dolar kurunun piyasa değerinin 25 TL olduğunu iddia eden Selçuk Geçer, “Dolar kuru 14,81 TL’de görünüyor. Kim ne derse desin piyasadaki doların karşılığı 25 TL’dir. Tek başarıları doları 14,81 TL’de tutmak. Bu dolar geçen yıl 7 TL’ydi. Bu neden yükseldi, 20 Aralık’ta kur şoku neden yaşandı, kimler zengin oldu? Merkez Bankası’nın rezervlerini ne kadar daha çökerteceksiniz? Suudi Arabistan’a hangi tavizleri veriyoruz?” dedi.

Dolar politikasında hükümete de eleştirilerde bulunan Selçuk Geçer, “Dalgalı kur sisteminde bir Hazine Bakanı’nın çıkıp doları kontrol altına aldık demesi kadar garip bir açıklama olamaz. Dalgalı kur demek serbest kur demektir. Merkez Bankası çok zaruri zamanlarda müdahale edebilir. Hükümetin dolar kuruna müdahale etme yetkisi yoktur. Türkiye’nin risk primi batmış gitmiş. Mesele dolar kurunu 14,81 TL’de tutmak değildir. Önemli olan Türkiye ekonomisini yönetebilmektir.” ifadelerini kullandı. 

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin kişisel yorumlarıdır. Yatırım kararı alırken kendi araştırmanızı yapmanız gerekmektedir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir ve sorumluluk kabul edilmemektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@