Ali Ağaoğlu'nun Sit Alanının Yanına İnşa Edeceği Kasaba Projesine İnşaat Ruhsatı Verildi!

Muğla'nın Milas ilçesinde Ali Ağaoğlu'nun şirketi tarafından gerçekleştirilecek projeye inşaat ruhsatı verildi. Projenin sit alanına yakın bir yere yapılması ise çevrecilerden tepki topladı.

Emlak Haberleri 17.03.2022 - 13:47 17.03.2022 - 13:47 Büşra Uluşen

Muğla'nın Bodrum ile Milas ilçeleri arasında yer alan Mandalya Körfezi, dünyanın sayılı sulak alanlarından biri olarak yüzlerce çeşit farklı kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Sit alanı olarak kabul edilen körfezin kıyısında yer alan 9 milyon 700 bin m2 alana yaklaşık 4,5 m2'lik inşaat yapılmasını sağlayacak projeye onay verildi. Ali Ağaoğlu'na ait olan ' Kasaba Projesi'nin sit alanı üzerine inşa edilecek olmasına çevrecilerden tepki yağdı. 

30 bin kişinin yaşayabileceği bir alanın kurulması için onaylanan proje, çevreciler tarafından yargıya taşındı. Konu hakkında hukuki süreç sürerken, arazinin sahibi olan Net Holding tarafından KAP'a bildirim yapıldığı ve 26 bin metrekarelik alan için inşaat ruhsatı alındığı öğrenildi. 

ÇEVRECİLERDEN TEPKİ YAĞDI

KAP'a yapılan bildirimde, Net Şirketler Grubu ile Ağaoğlu Şirketler Grubu arasında 2006 yılında imzalandığı, Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından yapılan yazılı bildirime göre proje kapsamında konut alanı olarak belirlenen yaklaşık 26 bin m2'lik alan için inşaatı alındığı bildirildi. 

Projenin hayata geçirileceği Milas Belediyesi tarafından projenin ilk etabı için inşaat ruhsatı verilirken, bilirkişi duruma itiraz etti. Projenin gerçekleşmesi halinde Tuzla Sulak Alanı'nın yok olacağının altını çizerek, ÇED olumlu kararına karşı çıktı. 

ali ağaoğlu muğla proje

Proje bu denli itirazların gelmesinin bir nedeni ise arkeolojik SİT alanlarına yakın olması. Tuzla Sulak Alanı'nın burada bulunması ve kuş türlerine ev sahipliği yapması nedeniyle çevreciler ve çevre halkı burada yapılaşma olmasını istemiyor. 

KONUT, AVM, ONLARCA BİNA YAPILACAK

Kasaba projesi ile 9 milyon 700 bin metrekare büyüklüğündeki alanın 4,5 milyon m2'lik alanı yapılaşmaya açılacak. Proje kapsamında 3 bin 683 konut, 230 odalı golf oteli, 505 odalı SPA oteli, 255 odalı apart ve 510 odalı bir grand otel yapılacak. Bunun yanı sıra ticaret merkezleri, otoparklar, golf sahası, yüzme havuzları, okul, sağlık birimleri ve AVM yapılacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@