Ali Babacan'dan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Milletvekilliğinin Düşürülmesine Tepki!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi. Ali Babacan mahkemelerin bağımsız ve tarafsız karar verdiğine dair şüphelerin olduğunu söyledi.

Ali Babacan'dan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Milletvekilliğinin Düşürülmesine Tepki!

Türk siyasetinde haftalardır HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine dair tartışmalar devam ederken bugün Gergerlioğlu'nun milletvekilliği düşürüldü.

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi siyasette yeni tartışmaların fitilini ateşledi. Çok sayıda siyasetçi bu karar karşısında desteklerini ortaya koyarken az sayıda siyasetçi kararın ve uygulamanın yanlış olduğunu ifade ettiler.

ALİ BABACAN'DAN TEPKİ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesine dair düşüncesini ifade etti. Karar tepki gösteren Ali Babacan, “TBMM, milletvekillerinin dokunulmazlıkları çerçevesinde farklı görüşlerin ifade edildiği ve müzakerelerde bulunulduğu bir çatıdır.” dedi.

Açıklamalrını sürdüren Ali Babacan, “Bağımsız ve tarafsız olduğu şüpheli yargı kararları ile vekilliklerin düşürülmesi demokratik toplum düzeninin gerekliklerine aykırıdır. Milletin iradesine saygı duyulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi hakkında siyasetçiler arasında sert tartışmalar yaşanmaya başlandı. AK Parti, MHP ve İYİ Parti milletvekillerinin bir kısmı bu konuda alınan kararı ve yapılan uygulamayı doğru bulurken diğer partilerin temsilcilerinden eleştirel düşünceler açıklanmaya başlandı.

ÖMER FARUK GERGERLİOĞLU'NUN MİLLETVEKİLLİĞİ NEDEN DÜŞÜRÜLDÜ?

HDP Kocaeli Milletveki Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma başlatılmış ve hakkında “terör örgütü propagandası” yapmak suçlaması ile dava açılmıştı. Mahkemeden Ömer Faruk Gergerlioğlu'na 2 yıl 6 ay hapis cezası çıktı. Bu karar daha sonra Yargıtay'a taşındı. Yargıtay mahkemenin verdiği kararı hukuki bularak Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun hapis cezasını onadı. Yargıtay'ın onamasının ardından Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında tezkere TBMM Başkanlığı'na gönderildi. Tezkerenin TBMM Genel Kurulu'nda okunması ile Gergerlioğlu'nun milletvekilliği sona erdi.

Emlak365.com