Ali Babacan'dan Konut Fiyatları, Göçmen ve Zam Açıklaması

Haftalık Değerlendirme Toplantısında açıklamalarda bulunan Ali Babacan, konut fiyatlarındaki artışa değinerek 'Artık Hayal Oldu' dedi.

Gündem 20.04.2022 - 16:01 20.04.2022 - 16:01 Gülşah Konuk Akın

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde gündemi değerlendiren açıklamalarda bulundu. Dövize endeksli mevduat uygulamasını eleştiren Babacan, bu uygulamanın devleti batırma projesi olduğunu, bu servet transferinin tarihin en büyük transferi olduğunu söyledi.

KONUT FİYATLARI İNANILMAZ RAKAMLARA ULAŞTI
Merkez Bankası tarafından açıklanan verileri değerlendiren Babacan, İstanbul'da 120 metrekarelik konutun ortalama 1 milyon 600 bin lira olduğunu söyleyerek orta direğin konut almasının imkânsız hale geldiğini söyledi. Fiyat artışları nedeniyle insanların artık satılık ev yerine kiralık ev baktığını, vatandaşın hayallerinin elinden alındığını söyledi.

2010 yılında mezun olan gençlerin mezun olup işe başladıktan sonra hemen bir ev, bir araba alabilecek durumda olduklarını hatırlatan Babacan: Bugün İstanbul'da ortalama konut fiyatı 32,5 yıllık asgari ücrete denk geliyor. Hiçbir şey yemese içmese aldığı maaşı sadece konut almak için biriktirse 32,5 yıl sürüyor. Konut fiyatlarıyla vatandaşlarımızın gelir seviyesindeki uçurum hiç bu kadar büyümemişti." dedi. 

OTOBÜS BİLETLERİNE YAPILAN ZAM
Yanına bulunan Ankara- İstanbul arası otobüs biletini gösteren Babacan, Tek yönün 300-400 TL, gidiş dönüşün de 600 TL olduğunu, döviz kurunun kontrolü elden kaçtığı için bu duruma gelindiğini, bayramda memleketine gitmek isteyen öğrencilerin bilete verecekleri paranın bir aylık burs parası olduğunu söyledi. Öğrencilerin otobüs bileti alacak parasının olmadığını dile getiren Babacan: "Biliyorum ki pek çok üniversite öğrencisi bu bayramı ailesiyle geçiremeyecek. Gençler bilet alamıyoruz diyor. Ak akçe kara gün içindir. Biz o döviz rezervlerini niye biriktirdik? Ülkenin finansal sisteminin bir koruma kalkanı olsun diye biriktirdik. Siz çar çur edin diye değil. Yazık günah. Dikkat edin arkadaşlar o gün bugündür dikiş tutmuyor." açıklamasında bulundu. 

Elindeki biletleri gösteren Babacan, iktidarın beceremeyeceğini, yapamayacağını söyleyerek bunun bayram hediyesi olduğunu ve elindekinin otobüs bileti değil Türkiye'nin yoksulluk belgesi olduğunu vurguladı.

GÖÇMEN MESELESİ
Siyasiler arasında bir süredir tartışılmaya devam edilen göçmen konusuna da değinen Ali Babacan, ekonomik krizin vurduğu dönemlerde göçmen meselesinin daha çok ön plana çıktığını, ülkenin vatandaşları kendi ihtiyaçlarını karşılayamazken başka ülkelerden gelenleri ülkelerine yük olarak görür dedi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@