Alışveriş Merkezlerinde Kira İndirimi Talebi: En Az Yüzde 60 İndirim İstendi

Koronavirüs salgınından en çok olumsuz etkilenen sektörlerin başında yer alan Alışveriş Merkezleri ne yazık ki getirilen yeni kısıtlamalardan sonra bir darbe daha yedi. Büyük bir ziyaretçi kaybı yaşayan AVM'lerde kira indirimi yeniden gündeme gelirken Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel yeni açıklamalarda bulundu.

Alışveriş Merkezlerinde Kira İndirimi Talebi: En Az Yüzde 60 İndirim İstendi

Getirilen yeni kısıtlama kararları sonrası Ramazan ayında da büyük gelir kaybına uğramasına kesin gözü ile bakılan Alışveriş Merkezleri pandemi döneminin en çok kaybeden sektörleri arasında yer almıştı.

Süreçte kira erteleme ve kira indirimi gibi geçici çözümler üretilen sektörde getirilen yeni kısıtlamalar sonrasında bir kere daha kira indirimi gündeme geldi, bu sefer en az yüzde 60 kira indirimi yapılması talep edildi.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE KİRA İNDİRİMİ OLACAK MI?

Konu hakkında açıklama yapan Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, mağazaların hızla kapanmaya devam ettiğini, kapanan mağazaların yerine ise en fazla yüzde 50 oranında yeni mağaza açıldığını belirterek yaşanan krizin her geçen gün maddi yükünün ağırlaştığını söyledi.

Alışveriş Merkezi kira bedelleri için en az yüzde 60 oranında kira indirimi beklediklerini belirten Öncel, sektörde yaşanan hammadde krizini de değerlendirdi. Tedarikçilere artık kendilerinin hammadde temin etmek durumunda kaldıklarını belirten Öncel yaşanan bu krizin kış sezonu ürünlerinde yüzde 40'a varan zamlara neden olabileceğini söyledi.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ! ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ SAAT KAÇTA AÇILIP KAPANIYOR, KAÇA KADAR AÇIK, KAÇTA KAPANACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan son kabine toplantısı ile açıklanan yeni kısıtlama kararları kapsamında sokağa çıkma yasağı saatleri değiştirilmişti.

Bu kapsamda alışveriş merkezlerinin çalışma saatleri de değiştirilmiş oldu. Yapılan yeni düzenleme sonrasında alışveriş merkezleri yine eskiden olduğu gibi saat 10:00 itibari ile kapılarını ziyaretçilerine açarken kapanış saati ise erkene çekildi. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeni ile AVM'ler saat 18:00 itibari ile ziyaretçilere kapılarını kapatacaklar.