Alkole Büyük Zam! Rakı, Viski, Votka, Şarap Fiyatları, Alkol Fiyatlarına Son Dakika Zam Açıklaması Geldi

Alkollü içecek fiyatlarına son dakika zam açıklaması geldi. Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş yeni zam haberi verdi. Rakıya zam var mı, viskiye zam gelecek mi, şarap fiyatları ne kadar?

Finans 16.05.2022 - 14:50 16.05.2022 - 14:56 Gülcan Özer

Sigara fiyatlarına gelen zammın ardından bir son dakika zam haberi de alkol fiyatları için verildi. Konu hakkında açıklama Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş tarafından yapıldı. Sözcü Gazetesi'ne zamlar hakkında açıklama yapan Aybaş bazı rakı, viski, votka ve şarap ürünleri fiyatlarına yüzde 12 ile 23 arasında değişen oranlarda zam yapıldı. 

İthal alkollü ürün fiyatları için gelen zamların ise çok daha yüksek olduğunu belirten Aybaş, zamların bu hafta boyunca devam edeceğini söyledi. İki farklı markanın satışa sunmuş olduğu alkollü içeceklere bugün itibari ile zam geldiğini duyuran Aybaş, satış yapan diğer markaların da bu hafta boyunca yeni zamlı fiyat listelerini yayımlamasını beklediklerini dile getirdi. 

BÜYÜK RAKI, 70'LİK RAKI VE 35'LİK RAKI FİYATLARINA ZAM VAR MI, GELDİ Mİ?

Alkollü içecekler arasında yer alan bazı rakı, votka, viski ve şarap fiyatlarına zam geldiğini belirten Aybaş yapmış olduğu açıklamasında “Bu zamları ‘özgür yaşama müdahale zammı’ olarak niteliyoruz. Satışlara da doğrudan yansıyor, insanlar kaçak alkole yöneliyor. Örneğin gelip meyve suyu isteyen bazı müşterilerin etil alkol aldığını ve evde kendi alkolünü yapacağını anlıyoruz. Kaçak neredeyse sanayileşti artık” diyerek Temmuz ayında rakı fiyatlarına gelecek olan vergi zammının 100 liraya ulaşabileceğini dile getirdi. 

Yasal olarak sigara ve alkol fiyatlarına yılda 2 kere zam yapıldığı, Temmuz ayında bu kapsamda alkol ürünlerine yeni zam beklendiğini belirten Aybaş, enflasyonda yaşanan yükseliş nedeni ile bu sene zamların daha yüksek oranlarda gerçekleşmesini beklediklerini dile getirdi. 

 Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@