Almanlardan Çılgın Dolar Tahmini: Commerzbank TL İçin Carry Getirisi Var Dedi! Mart 2022'de 1 Dolar Kaç TL Olacak?

Yabancıların dolar kuru tahminleri güncellenirken Alman yatırım bankası Commerzbank 2022 dolar kuru tahmini ile deprem yarattı. 2022 yılında dolar ne kadar olur, Mart ayında dolar yükselir mi?

Finans 27.10.2021 - 14:35 27.10.2021 - 14:55 Gülcan Özer

Merkez Bankası tarafından Ekim ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz indirimi yapılmasının ardından yabancı yatırım kuruluşları dolar kuru tahminleri ile yıl sonu kur beklentisi rakamlarını güncellemeye gitmişti. HSBC Bank ile başlayan süreçte son güncelleme ise Commerzbank tarafından yapıldı. 

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Commerzbank dolar tahmini beklentisi için açıkladığı rakamı güncelledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından piyasa beklentilerinin de üzerinde 200 baz puanlık faiz indirimi yapılmasının ardından yabancı yatırım şirketleri ve bankalar dolar kuru tahminleri için TL aleyhinde güncellemelere gitmişti.

MART 2022'DE DOLAR NE OLUR?

Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinin ardından yükselen enflasyon rakamlarına dikkat çeken Commerzbank Londra merkezli kıdemli gelişen piyasa ekonomisti Tatha Ghose imzası ile hazırlanan raporda "Yüksek enflasyonun olduğu bir ortamda gerçekleşen faiz indirimleri liranın zayıflamasına neden oldu. Türk lirasındaki zayıflama da enflasyonu körüklerken, bu sarmala da neden oluyor. İlave faiz indirimleri çok büyük olasılıkla masada olmaya devam ediyor çünkü indirimler temel ekonomik değerlendirmelere dayanmıyor. Bu nedenle faiz indirimlerinin finansal piyasa baskıları haricindeki nedenlerle durmasını beklemek saflık olur” diyerek Türk Lirası'nın zayıflamaya devam edeceğini dile getirdi. 

dolar ne olur

1 DOLAR 11 TL OLACAK TAHMİNİ GELDİ! 

Commerzbank Londra merkezli kıdemli gelişen piyasa ekonomisti Tatha Ghose tarafından hazırlanan raporda 2022 dolar kuru tahmini de revize edildi. Açıklanan yeni raporda Mart 2022 dolar kuru tahmini 10 liradan 11 liraya yükseltildi. Yayımlanan raporda Türk Lirası için Carry getirisi vurgusu yapılarak arada Türk Lirası'nın değer kazanacağı ama cary getirisinin de TL için savunma etkisi yaratmayacağı dile getirildi. 

2022 birinci çeyrek dolar kuru tahmini 11 TL olan Commerzbank yanı sıra bazı yabancı yatırım bankaları da dolar kuru tahminlerini açıklamıştı. Societe Generale dolar kuru tahmini 2021 yı sonu için 10,30 TL olarak duyurmuştu.  Barclays 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi 9,70 TL olarak teyit ederken HSBC yıl sonu dolar kuru beklentisi ise 9,80 liraya yükseltildi. Unicredit 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini ise 9,30 liradan 10,50 liraya çıkarıldı.

NOT: Burada yer alan bilgiler Commerzbank tarafından hazırlanan rapordan derlenerek oluşturulmuş olup, emlak365.com tarafından yatırım tavsiyesi verilmemiştir. Bu haber yatırım tavsiyesi olarak  değerlendirilemez ve burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım yapılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@