Almanya İşçi Alımı İçin Türklere Kapılarını Bir Kere Daha Açtı! Almanya'da Asgari Ücret Ne Kadar?

Türklerin ikinci vatanı olarak gösterilen Almanya bir kere daha Türklere kapılarını açtı. Almanya havalimanı başvuru ilanları ile Türk işçi alımı 2022 için beklenen duyuruyu yaptı.

Almanya İşçi Alımı İçin Türklere Kapılarını Bir Kere Daha Açtı! Almanya'da Asgari Ücret Ne Kadar?

Almanya'da bulunan havalimanlarında işçi temini konusunda yaşanan sorunlar ve sıkıntılar nedeni ile personel alımına karar verdi. Alman Hükümeti bir kere daha zorunlu olarak yurt dışından işçi almak zorunda kalırken öncelik Türk işçilere verildi.

Türklerin ikinci vatanı olarak gösterilen Almanya'da havalimanları işçi alımı için Türklere yeşil ışık yaktı. Özellikle de kalifiye personel olan Türklere havalimanında çalışmaları şartı ile büyük bir hızla oturma ve çalışma izni verilecek. Türkler böylelikle Almanya'da yasal olarak büyük bir hızla çalışma fırsatı elde etmiş olacak.

ALMANYA HAVALİMANI İŞ / İŞÇİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Almanya'da yeniden işçi açığı krizi yaşanırken Alman hükümeti kapıları yeniden yabancı işçilere açma kararı aldı. Bu kapsamda Almanya'da bulunan hava limanlarında istihdam edilmek üzere Türk işçi alımı yapılacak. Konu hakkında Almanya Dijitalleşme ve Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Almanya Çalışma Bakanı Hubertus Heil ortak basın toplantısı yaptı.

Almanya'da koronavirüs salgını döneminde zorunlu olarak yerde kalan uçaklar nedeniyle pek çok kişi işten çıkarılmış, sonrasında ise bu kişilerin başka işlerde istihdam edilmesi ile havalimanında personel açıkları oluşmaya başlamıştı. Almanya ilk etapta havalimanı yer ekibi ve güvenlik personeli olarak işçi alımı yapılacak. Bu meslekte deneyimi olan ve mesleki eğitimi olan kişiler istihdam edilecek. Personeller bekletilmeden oturma ve çalışma izni verilerek hemen istihdam edilecek.